Pařížský dort je v mém okolí velmi oblíbený a peču ho poměrně často. Proto se občas snažím o jeho drobné obměny či vylepšení. Tentokrát byl součástí rodinné oslavy, takže jsem ho připravila v podobě řezů. Je vždycky lepší, když jsou porce menší a rovnou připravené k servírování. Zvlášt když je v nabídce více druhů a většina chce ochutnat od každého :)

Korpus jsem tentokrát použila ze Švarcvaldského dortu, který je krásně nadýchaný a plný čokoládové chuti. Pařížskou šlehačku jsem si v poslední době zvykla vylepšovat trochou mascarpone. Krém je díky němu jemnější, pevnější a je zde menší riziko přešlehání. A samozřejmě chutná božsky :)

Kakaový korpus (forma 20×20 cm):

125 g cukru krupice

5 vajec, odděleně

60 g oleje

50 g hladké mouky

30 g hrubé nebo polohrubé mouky

35 g kakaa
Troubu předehřejte na 185 stupňů, dortovou formu u rozměru 20 x 20 cm vyložte pečícím papírem.Obě mouky a kakao prosejte do mísy, nechte stranou.Bílky vyšlehejte s cukrem do pevného sněhu. Z počátku šlehejte samotné bílky na střední otáčky, až se vytvoří pěna, začněte pomalu přidávat cukr a zvyšte šlehání na maximum.Žloutky vyšlehejte za postupného přilévání oleje. Přidejte k vyšlehaným bílkům a promíchejte.Opatrně vmíchejte moučnou směs, nejlépe ve dvou až třech dávkách. Míchejte pouze stěrkou nebo vařečkou, nikoliv šlehačem.Těsto dejte do připravené formy, uhlaďte do roviny a dejte péct do vyhřáté trouby. Po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě asi 10 minut dopékejte. Špejlí si ověřte, zda je korpus propečený. Korpus nechte chvilku chladnout ve formě, pak opatrně ořízněte boky dorty a korpus překlopte na chladicí mřížku. Pokud nebudete hned plnit, po úplném vychladnutí zabalte korpus do folie a dejte do chladu.
Pařížská šlehačka:

500 ml smetany ke šlehání 33%

200 g hořké čokolády 55-60%

+ 5-6 lžic mascarpone k našlehání
Čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte pár minut odstát, pak vymíchejte do hladka.

Poté ještě promixujte tyčovým mixérem a dejte do lednice alespoň na 8 hodin vychladit.K vychlazenému základu pak přidejte mascarpone a vyšlehejte do pevného krému. Pozor, ke konci šlehat opatrně, na menší otáčky, aby se krém nepřešlehal a nesrazil. 
Sestavení řezů:

 Korpus jednou vodorovně prokrojte, vzniknou vám dva pláty. První položte na tác, můžete lehce pokapat rumem nebo vaječným koňakem, a rozetřete asi polovinu krému. Přiklopte druhý plátem korpusu a lehce přimáčkněte. Nyní celý “čtverec” rozřízněte na polovinu, opatrně, ostrým nebo zoubkovaným nožem. Vzniknou vám tak dva řezy, každý o rozměru ca. 20 x 10 cm. Oba řezy zvenku celé hezky pomažte, boky i vršek, a dejte chladit do lednice, ideálně do druhého dne. 

Čokoládová poleva:

200 g hořké čokolády 55-60%

200 g smetany ke šlehání 33%

+ strouhaná čokoláda nebo nasekané ořechy na obalení boků 
Nasekanou čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte pár minut odstát, pak vymíchejte do hladka. Za občasného míchání nechte polevu zcela vychladnout a lehce zhoustnout. Připravte si arch pečícího papíru a strouhanou čokoládu (ořechy).

Chladicí mřížku položte na tác, kam bude stékat přebytečná poleva. Oba řezy položte na mřížku a polijte připravenou polevou. Nechte chvilku okapat, pak pomocí nože opatrně přeneste na připravený pečící papír. Pomocí stěrky nebo nože nahrňte na spodní kraje řezů strouhanou čokoládu a lehce přimáčkněte. Není třeba nijak do výšky, stačí ca. 1-2 cm. Řezy pak opatrně přeneste na tácek a dejte chladit do lednice. 
Řezy krájejte ostrým slabým nožem, který si předem nahřejte ve sklenici s horkou vodou. Po každém zakrojení nůž otřete do čista, řezy tak budou hezky hladké a rovné. Pokud je chcete mít stejně veliké, rozměřte si jednotlivé porce pravítkem.Můžete přizdobit kouskem čokolády, já použila transfer folii a dekoraci z fondánu.