Každoročně se těším, až nastane doba rebarbory a my si užijeme její kyselé chuti. Zatím jsem z ní pekla snad jen klasický kynutý koláč s drobenkou a když jsem letos objevila recept na cheesecake s rebarborou, věděla jsem, že ho musím vyzkoušet. Originální recept je ze stránek Nigelly Lawson (ale autorkou není Nigella, jedná se o recepty fanoušků), takže jsem musela nejdřív přísady přepočítat, následně upravit množství některých surovin a nakonec jsem riskla a krémový sýr v náplni vyměnila za český tučný tvaroh (protože v našich luhách a hájích je ten tvaroh tradiční a navíc k rebarboře se hodí). Ano, vím, že v tuhle chvíli jsem z cheesecaku udělala tvarožník, ale výsledný koláč (ač není pečený ve vodní lázni) zůstává krásně vláčný a krémový a konzistencí byste ho od cheesecaku nepoznali. Takže porušuji svoje předsevzetí a koláči z tvarohu tentokrát nechávám jméno cheesecake. Kdo chce originál, vymění tvaroh za krémový sýr.
A jestli letos nevíte, co s rebarborou, určitě tenhle koláč vyzkoušejte, stojí za to!

 

Těsto:

120 másla
50 g cukru moučka
120 g polohrubé mouky
————————————–
Troubu  rozhřejeme na 190° (horkovzduch na 170°C).
Máslo utřeme s cukrem a následně zapracujeme mouku. Těsto rukama natlačíme do dortové formy o průměru 22 cm. Pokud použijete formu s odepínatelným dnem, pak pod ní dejte ještě plech. Během pečení má máslo a trocha šťávy z rebarbory tendenci protékat, tak je lepší, aby obojí zůstalo na plechu pod formou než na dně trouby:o)

Ovocná vrstva:

250 g rebarbory (po oloupání je jí asi 180 g)
75 g cukru krupice
2 větší lžíce polohrubé mouky (30 g)
————————————————-
Rebarboru oloupeme, ořízneme od konců a nakrájíme na půlcentimetrové kostičky. Vložíme do mísy, zasypeme cukrem a moukou a promícháme. Proslazenou rebarboru nasypeme a upěchujeme do formy na těsto a vložíme do rozehřáté trouby na 15 minut.
Po 15 minutách vyndáme z trouby a troubu snížíme na 175°C ( horkovzduch na 160°C).

Tvarohová vrstva:

500 g tučného tvarohu
50 g cukru  moučka
2 vejce
—————————————
Metličkou v ruce rozšleháme tvaroh a cukr do hladké hmoty. Pak stejným způsobem vmícháme obě vejce. Tvarohovou směs opatrně nalijeme na předpečený korpus s rebarborou a vrátíme do trouby na 40 minut. Po této době by měly být okraje těsta lehce zvedlé, ale střed stále trochu propadlý, celý koláč zůstává nahoře světlý (neměl by zhnědnout) a střed se při lehkém zaklepání skoro nechvěje.
Vyndáme z trouby a necháme asi 30 minut zchladnout – za tu dobu spadnou kraje zpět dolů.

Poleva:

150 g zakysané smetany (raději tučnější)
1 zarovnaná lžíce cukru moučky (10 g)
1 lžička vanilkového extraktu
(nebo použijte 10 g vanilkového cukru)
———————————————–
Všechny ingredience smícháme metličkou v jednolitou hmotu a natřeme na horní část dortu.
Dort objedeme po obvodu nožem, uvolníme obruč a sundáme ji. Necháme zcela vychladnout a pak přemístíme do lednice a minimálně 3 hodiny necháme proležet.