Když jsme jednou měli chuť zase na něco s pečenými jablky, našla jsem recept na těsto, které není složité a co se týče ingrediencí, ani nijak náročné. Příprava také nezabere mnoho času a pro ty, co zbožňují štrúdl (jako můj muzikant), bude tento koláč příjemným překvapením a skvělou změnou. Jablka stačí malinko podusit na másle, ale to hravě stihnete v době, kdy bude těsto odpočívat v lednici. Vřele doporučuji už hotový koláč při podávání zakápnout agáve sirupem … zjistila jsem, že ho používám docela často.
PS: Můj muzikant pak prohlásil, že mu tento koláč chutná snad ještě víc, než už zmiňovaný štrúdl. A to na štrúdl opravdu nedá dopustit.
 
Ingredience ( na 2 koláče )
Těsto
350 g hladké mouky
2 lžičky cukru moučka
1 lžička soli
120 g másla (nakrájeného na kostičky)
1/4 až 1/2 hrnečku studené vody (hrneček o objemu 250 ml)
 
Náplň
1200 g očištěných jablek
šťáva z jednoho citronu
trochu vody + 2 lžičky kukuřičného škrobu
3 – 4 lžíce domácího vanilkového cukru ( pokud jsou jablka dost sladká, můžete dát méně )
2 lžičky skořice
lžíce másla
dvě hrsti nasekaných vlašských ořechů
 
Postup
Mouku, sůl, cukr a máslo hnětu ručně, dokud se z ingrediencí nevytvoří posypka. Postupně přidávám studenou vodu a stálé hnětu, aby se posypka spojila s vodou a vzniklo hladké těsto. V potravinářské fólii nebo sáčku, nechám odpočinout v lednici zhruba 45 minut.
Troubu předehřeji na 180 °C a 2 plechy vyložím pečícím papírem.
V hrnci rozpustím máslo a vložím do něj oloupaná a očištěná jablka, nakrájená na kostičky. Přidám citronovou šťávu, cukr a skořici. Vše zamíchám a počkám, až se začnou jablka vařit. Snížím příkon tepla a v mističce smíchám 2 – 3 lžíce studené vody s 2 lžičkami škrobu. Vmíchám do jablek a už jen půl minutky povařím.
Těsto vyndám z lednice a rozdělím na dva stejné díly, na moukou posypané ploše ho rozválím do kulatého tvaru. Pomocí válečku, přenesu na plechy. Doprostřed rozválených placek pokládám jablka ( zhruba stejné množství ), posypu ořechy a konce zahnu směrem dovnitř tak, aby jablka nevytekla.
Peču 30 – 40 minut.
Po upečení pocukruji nebo polévám agáve sirupem.