Historie sýrů začala před tisícovkami let a dnes už nemůžeme dopátrat přesné okolnosti okamžiku, kdy někdo z našich předků zjistil, jak úžasně lze zpracovat mléko. Oproti tomu tavený sýr je vyloženým mladíkem. Na začátku dvacátého století výrobci sýrů zkoušeli vymyslet způsob, jak zabezpečit sýrům delší trvanlivost tak, aby vydržely i lodní přepravu přes oceán. Po několika letech pokusů, mezi nimiž bylo například konzervování, přišla v roce 1911 švýcarská firma Gerber s novinkou: taveným sýrem, který dál nezrál. Použitím citrátové soli dosáhli výrobci měkké konzistence sýru, který se dal po vychlazení zabalit. Tento výrobní postup byl několik let švýcarským tajemstvím a až o šest let později přišli Američané na podobný způsob. Pak už nic nebránilo tomu, aby se tavený sýr a jeho výroba rychle rozšířily do dalších zemí. Nyní, po více jak sto letech, je tavený sýr velmi rozšířenou potravinou, oblíbenou jak pro velké množství příchutí (získaných přimícháním například hub, bylinek či koření), variabilitu konzumace a snadnou skladovatelnost. Oblíbený je na celém světě, i v Asii či v Jižní Americe, ačkoliv způsoby konzumace se liší. Některé země nemají ve zvyku sýr natírat na pečivo, ale přikusovat, někde je prodáván v kelímcích či vaničkách a lidé ho používají místo másla jako pomazánku. U nás jsou populární nejen „trojúhelníčky“ jako rychlá svačina vhodná pro svou trvanlivost i na cesty, ale také nejrůznější pomazánky, které si můžeme z taveného sýra jednoduše vyrobit. Ostatně podívejte se na naše tipy.

Tuňáková

  • Neochucený tavený sýr, dobře roztíratelný, smíchejte s tuňákem z konzervy ve vlastní šťávě či olivovém oleji. Pro ty, kdo mají rádi česnek, mohou špetku nastrouhat.

Avokádová

  • Do misky dejte tavený sýr (množství dle potřeby), do něho vydlabejte dobře uzrálé avokádo, špetku soli, špetku bílého drceného pepře a špetku dijonské hořčice. Vše vyšlehejte do jemného krému. Pomazánku můžete nejen mazat na krekry, chlebíčky či suchary ale i do ní namáčet nachos.

Sýrovo – vajíčková

  • Základem je opět tavený sýr, do kterého nastrouhejte 5 uvařených vajec, jeden plísňový sýr, 2 sterilované okurky a nahladko nakrájejte cibulku. Přidejte špetku soli, špetku bílého pepře a vynikající pomazánka je na světě.

Kaviárová

  • Opět velmi jednoduchá pomazánka, kterou potěšíte nečekanou návštěvu během pěti minut. Tavený sýr rozmíchejte s balením černého kaviárů a můžete servírovat skvělé jednohubky či chlebíčky, které lze ozdobit plátkem citronu, vařeného vajíčka či rajčete.