Čas přípravy: 
Čas vaření: 

SUROVINY

Startér:

4 PL žitný kvásek
100 g voda
130 g žitná celozrnná mouka

Dále:

200 g startér
1 kg špaldová mouka hladká
450 g voda
5 PL lněná semínka
2 PL konopná semínka

Dále:

25 g voda
25 g sůl
bramborový škrob na vysypání ošatky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Večer o 20:00 založíme startér. Do misky dáme 4 lžíce kvásku z chladničky, přidáme vodu a žitnou celozrnnou mouku. Rozmícháme a zakryjeme potravinářskou fólií nebo koupací čepicí. Necháme až do rána při pokojové teplotě stát, aby nám startér narostl.
  2. O cca 7:00 ráno navážíme 200 g startéru, přidáme mouku, vodu a semínka. Mícháme asi 5 minut, pak na 10 minut přestaneme, necháme těsto odležet. Po 10 minutách přidáme ve vodě rozmíchanou sůl a dále těsto mícháme. Já míchám pomocí mixéru, trvá to cca asi 15 minut.
  3. Po 15 minutách hnětení těsto přendáme do olejem vymazané misky a zakryjeme ho potravinářskou fólií nebo koupací čepicí. Každých 30 minut těsto překládáme z každé strany směrem do středu během 2 hodin (čili těsto přeložíme 4x).
  4. Po překládání (cca 10:00 ráno) těsto přendáme na pracovní desku, kterou jsme trošku pomúčili moukou a vypracujeme pěkný bochník, který spojem nahoru přendáme do ošatky (ošatku vysypávám bramborovým škrobem). Zakryjeme fólií nebo čepicí a necháme při pokojové teplotě kynout 2 hodiny.
  5. Po 2 hodinách kynutí (cca 12:00) vyhřejeme troubu spolu se dvěma plechy. Na jednom plechu budeme péct chléb (uložíme ho do středu trouby) a do druhého nalijeme studenou vodu – lijeme až po vložení chleba do trouby (uložíme ho na dno trouby). Troubu vyhříváme spolu s plechy 20 minut na 250 stupňů. Je dobré, pokud jsou i plechy pořádně rozpálené, předejdete tak praskání chleba.
  6. Chlebíček vyklopíme na prkénko s pečícím papírem, žiletkou uděláme zářezy a opatrně ho stáhneme na horký plech do trouby. Postupujeme hlavně rychle a opatrně. Plechy z trouby nevybíráme, aby nevychladly.
  7. Jakmile stáhneme chlebíček na plech, do plechu na dně trouby nalijeme sklenici studené vody a dvířka ihned zavřeme. Pečeme 15 minut při teplotě 250 stupňů, pak plech s vodou vybereme, teplotu stáhneme na 200 stupňů a dopékáme 25-30 minut, podle toho, jak tmavou kůrku chceme.
  8. Upečený chléb necháme pořádně vychladnout na mřížce (trvá to i 2 hodiny).
  9. Nejlepší je chléb s máslem a pažitkou nebo řeřichou.