SUROVINY

Těsto:

1 ks vejce
100 ml rozpuštěné vepřové nebo kachních masti (olej)
2-3 lžičky soli
1 lžička cukru
100 ml mléka
400-500 ml vody
1 kg polohrubé mouky
42 g čerstvé droždí (1kocka)

Nádivka:

asi 3/4-1 kg brambor
kmín, sůl, pepř
1 ks velká cibule
2-3 lžíce vepřové nebo kachní sádlo (olej) na osmažení cibule
rozpuštěna vepřová nebo kachní (kachní) mast na natírání

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Brambory si uvařím v osolené vodě s trochou kmínu.
  2. Cibuli nakrájíme na malé kostičky a osmahneme na sádle nebo oleji. Z uvařených brambor slijeme vodu, rozmáčknout je, smícháme s osmaženou cibulí, osolíme, přidáme mleté ​​koření a necháme vychladnout.
  3. Zatím si zamícháme těsto. Já jsem si ho udělala v domácí pekárně, ale můžete také ručně. Pokud budete dělat ručně udělejte si kvásek se 100 ml mléka, cukru a droždí a zadělejte si poměrně tuhé těsto, které nechte dobře vykynout.
  4. Vykynuté těsto jsem na pomoučeném vále rozválela na čtverec cca 40x40cm a rádýlkem rozdělila na 4 pruhy po délce i po šířce. Vzniklo mi 16 čtverců (asi 10x10cm). Na každý jsem dala za polévkovou lžíci kopcem bramborové nádivky, a udělala bochánky (jako buchty).
  5. Nechala jsem chvíli podkynout, pak jsem každý bochník stiskla rukou na placku a rozválela na kruh o průměru asi 15 – 20 cm. Takto jsem si udělala všechny posúchy, abych nemusela odbíhat od pečení. 

  6. Posúchy peču na suché teflonové pánvi, nepříliš prudce, aby se propekly i zevnitř. Hned po upečení je natírám mastí z obou stran.
  7. Ukládám je na sebe a když jsou všechny hotové, ještě horké je přikryji převrácenou mísou (alespoň na 30 min. i více), aby změkly. Namísto masti můžete dát do těsta, i na smažení cibule olej. Na potírání je nejlepší mast.
  8. Na náplň jsem použila brambory od oběda, jen jsem je zahřála a smíchala s usmažení cibulí a osolila a okořenila. Pokud vám při pečení zůstává na pánvi mouka, před každým dalším pečením ji otřete suchým hadříkem – pozor na prsty :).