Tieto šišky sú neuveriteľne chutné a nadýchané! Určite ich pripravte!

Zloženie:

Na cesto:

-300 ml teplého mlieka 3,2%;

-50 ml teplej vody;

-čajová lyžička soli;

-3 lyžice cukru;

-2 vajcia;

-asi 650 g múky;

-80 g mäkkého masla;

-12 g čerstvého droždia alebo 6 g suchého droždia.

Pre glazúru:

-2 lyžice práškového cukru;

-5-6 kvapiek citrónovej šťavy;

– lyžicu vody (pri izbovej teplote).

Ostatné: rafinovaný slnečnicový olej – na vyprážanie.

Z týchto ingrediencií získate 22 donutov.

SPÔSOB PRÍPRAVY:

1. Pripravte cesto: nalejte teplé mlieko a horúcu vodu do hlbokej misy. Pridáme soľ, cukor, rozdrobené droždie a vajce. Miešajte dohladka.

2. Pridajte polovicu múky. Zmiešajte lyžičkou.

3. Pridajte polovicu zvyšnej múky a mäkké maslo. Opäť premiešajte lyžičkou.

4. Potom cesto preneste na stôl posypaný zvyšnou múkou a pokračujte v jeho hnetení rukami po dobu 5-6 minút. Musí byť hladké, homogénné, mäkké a nelepivé

5. Cesto vytvarujte do tvaru gule a vložte do hlbokej misy. Povrch vymastíme trochou oleja. Zakryte ho potravinovou fóliou a čistou kuchynskou utierkou. Necháme 1,5 – 2 hodiny kysnúť na teplom mieste.

6. Vytvarujte šišky: vykysnuté cesto preneste na pracovnú plochu. Zľahka ho premiesime a rozdelíme na 22 rovnakých kúskov. Vytvarujte z nich guľky a poukladajte ich na dosku posypanú múkou.

7. Zakryte ich potravinovou fóliou a nechajte 15-20 minút „odpočívať“.

8. V každej gulke robíme v strede cesta jamku.

9. Šišky osmažte na veľkom množstve rozpáleného oleja, na strednom ohni, z oboch strán, kým nie sú zlatohnedé.

10. Preložíme ich na tanier vyložený papierovými utierkami, aby sa z nich odstránil prebytočný olej.

11. Pripravte polevu: práškový cukor veľmi dobre premiešajte s citrónovou šťavou a vodou.

12. Na horúce šišky namažte štetcom polevu.

13. Ak sa vám poleva nepáči, môžete horúce šišky jednoducho posypať práškovým cukrom.

Prajeme vám dobrú chuť do jedla so svojimi blízkymi!