mini quiche jako lehký oběd či předkrm

Doba přípravy: 30 minut

Suroviny

6 jako předkrm, 2 jako lehký oběd k salátu

50 g slaniny (pokrájené na kostičky)
1/4 cibule (jemně pokrájené na kostičky)
cca 1 lžíce oleje na smažení
6 ks světlého toustového chleba
2 vejce
2/3 hrníčku mléka (cca 150 ml)
1/3 hrníčku Čedaru -strouhaného sýru, který se dobře roztaví a má výraznější chuť (Gruyere, Madeland)
2 lžičky čerstvého oregána
sůl
čerstvě mletý pepř

Postup přípravy receptu

  1. Rozpalte troubu na 180°C.
  2. Na malé pánvičce si mezitím na lžíci oleje osmahněte cibuli se slaninou, cca 2-3 minuty a pak dejte stranou(klidně to v pánvičce nechte).
  3. Ze střídky plátků chleba si vykrojte kulaté tvary (třeba větší sklenicí či prázdnou plechovkou) a válečkem na těsto trochu rozválejte, aby se dalo vytvarovat do košíčku. Ne zase úplně tenké do průsvitna, aby se s tím pak dalo vůbec ještě pracovat.
  4. Košíček (tedy základ quiche) si vytvoříte ve vymaštěných formičkách na muffiny, kam chlebové těsto vtlačte do jednotlivých otvorů a dejte na 3-4 minutky propéct do vyhřívající se trouby (nezáleží, jaká je tam přesně teplota), až střídka lehce zezlátne. Měla jsem celý plech na muffiny, ale využila jsem jen část pro 6 kousků.
  5. Rozklepnutá vejce našlehejte jen vidličkou, smíchejte s mlékem, bylinkami, osolte a opepřete (klidně si tam přihoďte i něco ostřejšího, pokud máte rádi).
  6. Teď vytáhněte z trouby nahřáté toastové košíčky ve formě na muffiny.
  7. Rozdělte rovnoměrně do formiček s chlebem slaninu s cibulí, stejně tak učiňte se sýrem.
  8. Do každého košíčku přilijte cca 2 1/2 lžíce vaječné směsi a ihned vložte do trouby, aby se vejce nestihlo nasáknout do těsta.
  9. Pečte zhruba 12-15 minut, kdy toastové košíčky začnout zlátnout.
  10. Po vyndání z trouby nechte quiche chvíli odstát před servírováním, než si náplň “sedne”. Pokud vám zbyly čerstvé bylinky, tak jimi košíčky na závěr posypte.

Poznámka od kuchařky

Je to výborná chuťovka! Quiche – toastové košíčky jsou vhodné jako předkrm, nebo lehké jídlo během dne. Jsou poměrně syté a mají výhodu, že se dají naplnit vším dle vaší fantazie. Třeba do vaječné směsi přihoďte pár lístků špenátu či rukoly a hned dostanete jinou výslednou chuť. Určitě můžete zapéct i oblíbená semínka, prostě tvůrčí typy se tu mohou vyřádit.. více informací a fotek u mne na webu : http://www.korenizivota.com/quiche-toastove-kosick…