Suroviny

kuřecí játra
anglická slanina
vodní kaštany

Marináda:
Soya souce
olivový olej
chilli pasta
strouhaný zázvor
může a nemusí být česnek
alternativně místo zázvoru hnědý cukr

Postup přípravy receptu

  1. Očištěná kuřecí játra pokrájená na menší kousky naložíme na minimálně půl hodiny do marinády a potom spolu s půlkou vodního kaštanu zabalíme do anglické slaniny.
  2. Upevníme párátkem a v troubě pečeme tak, aby byla slanina opečená a játra nevysušená.

Poznámka od kuchařky

Rumaki je chuťovka havajského původu. Jeho složky a způsob přípravy se liší, ale obvykle se skládá z vodních kaštanů s kousky jater ve slanině a marinované v sójové omáčce zázvorem nebo hnědým cukrem.

První záznam o rumaki pochází z r.1940.

Rumaki se staly jedním z populárních předkrmů z roku 1950 a 1960. To byly podávány nejen v restauracích tiki (restaurace v hawaisko-polynézském stylu), kde to začalo, ale také je domácí kuchaři začali připravovat pro večírky a přátelská setkání. Někdy v této době se rumaki začaly objevovat i jako součást oficiálních menu v čínských restauracích v Americe.

I když nejsou tak populární, jak to kdysi bylo, jsou rumaki stále k nalezení v obou jeho tradičních podobách (zázvor nebo cukr). Některé inovované recepty používají krevety místo kuřecích jater nebo ananasy místo vodních kaštanů. Existují i vegeariánské recepty, které zase používají houby a sojovou slaninu místo vepřové. Zatímco přesné recepty se často liší, společné téma marinády, křupavého balení a napichování na párátko, zůstávají

Vodní kaštany prodávají specializované asijské prodejny, jejich chuť mi připomíná něco mezi ředkvičkou a makadam ořechem :)))Hezky křoupou.