Možnosti úpravy sójového “masa”

Suroviny
1 hrnek sójových kostek či nudliček
1 lžíce škrobu (brambor, kuku, tapioka)
2 lžíce pšeničné mouky (část lze nahradit jinou obilnou, lněnou, pohankovou, cizrnovou atd…)
Postup přípravy receptu
- Sójové kostky 5 minut předvaříme, hodíme do cedníku, hrnec naplníme studenou vodou, vložíme kostky a rukama promačkáme, abychom z nich dostali sójovou pachuť.
- Tento proplach klidně provedeme několikrát. Následně scedíme, vymačkáme a obalíme v tempuře. Na hrnek suchých kostek použijeme lžíci škrobu a dvě lžíce jakékoli mouky – pšenice, len, pohanka, cizrna…nebo jejich kombinaci, a sůl, pepř, koření. Necháme chvíli odležet.
- Osmažíme na 1 cm vrstvě oleje (otáčíme). Olej po vychladnutí stěrkou nalijeme přes malé super jemné sítko (takové na kafe za 10 Kč) do skleničky a uchováváme v lednici. Při dalším smažení mícháme použitý a čerstvý olej 1:1. Je obrovská škoda použitý, nepřepálený olej vyhazovat, je to hodnotná surovina plná chuti. Nevznikne tak nikdy žádný odpadní olej. Pánev (nejlépe litinovou) jen vytřeme ubrouskem a pověsíme.
- Pro lepší chuť (hlavně nebudeme-li smažit), můžeme dovařit 10 min ve vývaru, vymačkat přebytečnou tekutinu (zbytek vývaru schovat na příště nebo udělat polévku). Díky úvodnímu proplachu nechutná vývar po sóji, nebo jen úplně minimálně.
- Pokud kostky máme do guláše, je celkem zbytečné ochucovat vývarem, když se pak v hrnci stejně vše spojí. Já opravdu kostky většinou obaluji a smažím a dám je do guláše či jiné omáčky až těsně před konzumací.
- K čínským omáčkám se velmi hodí obalení v těstíčku. Poměr škrob/mouka stejný jako výše, ale jednou tolik a přidáme vodu a špetku prášku do pečiva. Konzistenci jistě vychytáte sami, prostě tak, aby těstíčko na kostkách drželo, ale nebylo zase moc husté.