Doba přípravy: 60 min

Suroviny 4 porce

cca 300 g brambor
hladká mouka
1 vejce
sůl
brynza nebo tvaroh
250 g másla

Postup přípravy receptu

 1. Príprava cesta:
  Zemiaky nastrúhame na strúhadle na kašu, osolíme, pridáme vajce. Poriadne rozmiešame a postupne pridávame múku, až kým cesto nie je trochu hustejšie (Ale pozor! Múky nesmie byť príliš, halušky by boli veľmi tuhé).
  Správnu konzistenciu cesta testujeme vo vriacej vode – hodíme jeden malý kúsok cesta do vriacej osolenej vody a ak haluška zostane vcelku, do cesta už nemusíme pridávať múku. Je dôležité, aby bolo v ceste správne množstvo múky, preto testujem aj dva-trikrát počas pridávania múky.
 2. Varenie halušiek:
  Cesto sa hádže do vriacej vody postupne cez ploché strúhadlo s 1 cm dierkami. Ja používam ešte malú bielu špachtličku, ktorou padanie cesta urýchlim potieraním po strúhadle. Zakaždým halušky napadané do vody poriadne premiešam, hlavne dno hrnca, inak by sa prilepili.
  Medzitým, čo varím cesto, polovicu masla pokrájam na plátky a dám ich do misy, kam budem hádzať uvarené halušky z vody. Halušky vyberám malým klasickým sitkom, hotové sú vtedy, keď plávajú na hladine. Pridávam tam rovno aj tvaroh/bryndzu (tými nešetrím).
 3. Osmažím druhú polovicu masla dohneda a to tak, že ho občas premiešavam a čakám, kým nezačne maslo peniť. Potom už je to len chvíľka a maslo začne na spodku hnednúť (pozor, rýchlo sa môže pripáliť).
  Všetky uvarené halušky nahádžem do misy a poriadne rozmiešam. Osmažené maslo pridávam až na hotové halušky. Občas pridám aj trochu osmaženej slaninky.