Suroviny

1 starší veka
80 g másla
8-10 stroužků česneku
sůl
pepř
petrželka
(případně další bylinky podle chuti)alobal

Na salát:
hlávka ledového salátu
500 g bílého jogurtu Hollandia
2 stroužky česneku
sůl
pepř
pár kapek oleje (olivový nebo slunečnicový)

Postup přípravy receptu

  1. Nejprve připravíme salát: opraný a osušený ledový salát pokrájíme na slabší nudličky, vložíme do mísy.
  2. Prolisujeme oloupaný česnek, zamícháme ho do jogurtu, osolíme a opepříme podle chuti, vešleháme pár kapek oleje (dle vlastního výběru). Zalijeme salát a promícháme. Než se zapeče veka, dáme do ledničky vychladit. Salát by měl být jemnější a chuť česneku by neměla převažovat.
  3. Salát lze posypat nějakou bylinkou, třeba pažitkou, jemně pokrájenou natí jarní cibulky aj. nebo vylepšit na půlky nakrájenými cherry rajčátky.
  4. Na zapečenou veku: česnek oloupeme a prolisujeme. Petrželku jemně usekáme a vše zatřeme do změklého másla. Podle chuti osolíme a opepříme. Celou veku nakrájíme na krajíčky tlusté asi 2 cm, ale nedokrajujeme (jde to ale i z krájené veky, jen se to pak musí pevněji zabalit).
  5. Řezné plochy potřeme připraveným máslem, veku zabalíme do alobalu a v dobře vyhřáté troubě pečeme 15-20 minut při teplotě 180-200º C podle toho, jak moc komu peče trouba.
  6. Horkou veku rozbalíme a i s alobalem dáme na podlouhlou mísu, dokrájíme krajíčky a podáváme jako lehkou večeři se salátem.

Poznámka od kuchařky

Do zářezů veky se dá přidat ledacos, co máme v lednici, uzeninu, sýr apod., ale na to je tady několik jiných receptů. Já obměňuji pouze použité bylinky. Ty může každý dát, jaké má k dispozici a v oblibě. Podáváme s ledovým salátem s jogurtovou zálivkou nebo i s jiným oblíbeným salátem (nebo i jen tak s čajem nebo mlékem).

Recept je vhodný hlavně na odlehčení po nějakých hodech, když nám zbude nespotřebovaná veka. A navíc je to snadná a rychlá večeře.