Doba přípravy: 30 min.

Suroviny 4 porce

cca 3 hrsti špenátových listů nebo balení mraženého špenátu
2-4 stroužky česneku – dle chuti
1 větší nebo 2 menší cibule
2 mrkve
2-3 brambory
olej
pepř a sůl
voda a/nebo mléko

Postup přípravy receptu

  1. Nejdříve připravíme větší hrnec, na dně ho zalijeme olejem a přidáme na kousky nakrájenou cibuli.
  2. K cibuli přidáme menší kousky brambor (opravdu menší, aby byly rychleji měkké), nadrobno nakrájený česnek a nakonec i najemno nastrouhanou mrkev. Nezapomeneme míchat, abychom zeleninu nepřipálili. V této fázi je možné přidat i trochu mouky na zahuštění, ale není to nutné, hustotu špenátu zajistí i rozvařené brambory.
  3. Jakmile zelenina získá pěknou barvu, podlijeme ji vodou a dusíme, dokud brambory nezměknou. Poté přidáme špenát – může to být protlak z čerstvých listů anebo balený mražený špenát (přímo z mrazáku). Posolíme, popepříme, podlijeme vodou a/nebo mlékem a vaříme, dokud vše nezačne vřít.
  4. Pokud jsou brambory měkké, špenát stačí povařit jen krátce. Až stáhneme oheň, přidáme další dávku česneku na provonění (množství závisí na chuti každého).
  5. Úplně nakonec můžeme přidat ještě trochu smetany pro zjemnění.

Poznámka od kuchařky

Špenát se dá připravit na tisíc způsobů, i dušený špenát jako pokrm existuje v mnoha a mnoha různých variacích. Tento recept je můj originální výmysl (ačkoli se klidně může stát, že už ho vymyslel – nebo vymyslí někdo jiný, je totiž jednoduchý a založený na základních ingrediencích české kuchyně).

Zatímco klasicky je základem špenátu osmažená cibulka, v tomto receptu k cibulce hned na začátku přidávám mrkev a brambory. Ta mrkev, která dá oleji přitažlivě zlatou barvu, je ostatně můj běžně užívaný fígl, který možná znáte už z čočkové polévky od kocoura: https://www.toprecepty.cz/recept/55138-cockova-pol….

Cibule, mrkev i brambory – všechny tři základní ingredience mají mírně nasládlou chuť a špenát zjemní. Zjemnit ho může i smetana, kterou lze přidat na konci vaření (ale není to podmínkou).

Špenát a česnek – nerozlučná dvojka

Je tisíc způsobů přípravy špenátu a také tisíc důvodů, proč ho jíst. Nejenže je to lahodná pochoutka krásné zelené barvy. Je to také významný zdroj železa (Pepek námořník by mohl povídat) a dalších významných minerálních látek i vitamínů. Nejenže má celkově posilující účinky, ale dokonce pomáhá i pro zklidnění podrážděných nervů. Více o špenátu tady: http://ukocouradoma.cz/spenat/

Špenát se skvěle doplňuje s česnekem, nejenom chuťově, ale i obsahem a účinky. I česnek posiluje, povzbuzuje činnost imunitního systému a navíc má i výrazné antivirové a antiseptické účinky. Ne náhodou se řadí mezi tu nejvýznamnější přírodní medicínu a označuje také jako přírodní antibiotikum. Dokonce má podporovat i vylučování testosteronu, takž působí i jako afrodiziakum. Kdo by to do česneku řekl? Více o česneku tady: https://www.slimming.cz/cesnek-zdravi-a-