Doba přípravy: 40 minut

Suroviny 3 porce

600 g vařených brambor
200 g tvrdého sýru dle chuti: gouda, čedar, niva, uzený sýr…
2 ks vajec
koření dle chuti: pepř, drcený kmín, oblíbená kořenící směs
muškátový květ dle chuti
bylinky
hladká mouka
česnek dle chuti
olej 

Postup přípravy receptu

  1. Oloupané, předem uvařené (nebo zbylé od oběda) brambory dáme do mísy a nastrouháme na hrubo nebo rozšťoucháme. Přidáme hrubě nastrouhaný sýr dle vlastního výběru a dvě vejce. Ochucení placek záleží na druhu použitého sýru.
  2. Pokud použijeme nivu, není třeba dále dochucovat a to ani solí, protože sýr je slaný dost. Při použití uzeného sýru nebo čedaru platí to samé nebo můžeme přidat navíc trochu muškátového květu či pepře, plus sůl dle chuti. S goudou, eidamem apod., které mají méně výrazné chutě, můžeme přidat koření, kořenící směsi, bylinky, česnek a sůl dle chuti.
  3. Směs brambor, sýru a vajec (plus dochucovadla) dobře promícháme, dle potřeby zahustíme hladkou moukou. Těsto by mělo být vláčné, mouky nepřidáváme moc (cca 2-3 lžíce). Pokud se nám zdá, že je lepivější než jiná těsta, není nutné panikařit a stačí placky před smažením obalit v hrubé mouce. Bramborové těsto má totiž někdy tendenci řídnout.
  4. Potřeme si olejem dlaně, lžící odebíráme těsto a v dlaních z něj tvarujeme placičky, které smažíme v rozpáleném oleji na pánvi z obou stran dozlatova. Po osmažení odkládáme na ubrousek odsát přebytečný olej a podáváme.
  5. Podáváme samotné se zeleninovým salátem nebo dipy ze zakysané smetany, česneku, bylinek… nebo jako přílohu k masovými směsím.
    Kdo se neobejde v plackách bez masa, může si do nich přidat jemně pokrájenou šunku či slaninu.