Suroviny 1 porce

olivový olej
1 cibulka šalotka
1 menší červená řepa
1 lžička balzamikové octa
2 hrsti mladých listů z červené řepy
1 lžička sezamových semínek
sůl, pepř
200 ml mléka
4 lžíce instantní polenty
1 vejce
sůl 

Postup přípravy receptu

  1. Červenou řepu oloupeme a nastrouháme ji na jemném struhadle. Na pánvi na olivovém oleji zpěníme cibulku, přidáme nastrouhanou červenou řepu a vše asi minutu restujeme. Ztlumíme plamen, přidáme balzamikový ocet a ještě chvíli podusíme, mícháme a pokud možno nepodléváme, řepa sama o sobě malinko pustí šťávu.
  2. Vmícháme mladé listy z červené řepy (pár lístků si můžeme odložit na závěr na dozdobení) a sezamová semínka. Okořeníme a necháme asi ještě 10 minut dusit.
  3. V mezičase si v rendlíku připravíme polentu. Mléko ohřejeme k bodu varu, vmícháme polentu a chvíli zavaříme. Poté přidáme rozšlehané vejce, osolíme, vejce rovnoměrně rozmícháme a ještě chvíli na mírném plameni povaříme do zhoustnutí kaše.
  4. Na talíř servírujeme nejprve polentun na ni řepno-sezamovou směs. Na závěr můžeme talíř dozdobit zbylými řepnými lístky.

Poznámka od kuchařky

O zdravotních účincích konzumace červené řepy už bylo řečeno mnohé, ale ani listy z červené řepy není radno zahodit. Řepa je příbuzná mangoldu a tak se její listy dají využívat úplně stejně, třeba pro přípravu salátu či netradiční verze špenátu. Především mladé listy obsahují množství vitamínu A a C, z minerálních látek pak draslík a železo.