Suroviny

olivový olej
2 šalotky
česnek
1 velké rajče
1/2 cukety
sůl, pepř
1 lžička dijónské hořčice
200 ml mléka
3 lžíce instantní polenty
1 malý tavený sýr
sušená pažitka
sůl, pepř 

Postup přípravy receptu

  1. Na pánvi rozpálíme olivový olej, přidáme šalotku, na drobno nasekaný stroužek česneku, restujeme než cibulka zesklovatí. Poté přidáme nakrájenou zbylou zeleninu – rajče na kostičky a cuketu na tenčí kolečka. Vše zprudka asi minutu restujeme poté ztlumíme plamen, ochutíme hořčicí, solí a pepřem a dále restujeme ještě dalších 10-15 minut.
  2. V rendlíku zavaříme mléko, ztlumíme plamen a vmícháme instantní polentu. Přidáme sušenou pažitku a tavený sýr. Necháme zvolna probublávat až do úplného rozpuštění sýra . Dochutíme dle své chuti a můžeme podávat.

Poznámka od kuchařky

Nechtěla jsem dnes připravovat klasickou polentovou kaši tak jsem zvolila řidší variantu s menším množstvím polenty s přídavkem taveného sýra. Výsledná konzistence je něco mezi kaší a omáčkou ačkoliv to samozřejmě v omáčka pravém smyslu slova není.

Polenta jako taková je skvělým lékem proti stresu, injekcí energie a vitality pro mozek. Obsahuje spoustu vlákniny, bílkovin, a minerálů jako jsou železo, hořčík, mangan, zinek nebo selen a vitamínů zejména skupiny B. Dále dokáže dobře zasytit a ukojit pocit hladu. Je velmi vhodná pro osoby s bezlepkovou dietou, ale i pro všechny ostatní k obohacení jídelníčku.