Suroviny

1 malá cibule
cca 1/3 středně velkého lilku
3 lžíce sezamových semínek
1/2 kelímku (100g) smetany ke šlehání
1/2 stejně velkého kelímku plnotučného mléka
hrst čerstvých bylinek (použila jsem tymián, bazalku a majoránku)
olej dle potřeby
sůl dle chuti
špagety
klíčky semínek chia

Na klíčení budete potřebovat:
miskusilný ubrousek, vatu či hlínuchia semínka 

Postup přípravy receptu

  1. Příprava tohoto receptu začíná před deseti dny :-) To je totiž přibližná doba, po kterou semínka klíčí. A jak tedy na to? Najděte nejdříve vhodnou nádobu – ideálně nějakou nepříliš hlubokou misku, můžete klidně použít třeba i krabičku na svačiny nebo plastovou vaničku od masa. Dno vystelte ubrouskem nebo vatou. Možná by klíčení mohlo fungovat i na trošce hlíny, to ale nemám vyzkoušeno. Na tuto vrstvu nasypte semínka a navlhčete ubrousek vodou – poměr je zhruba 7 lžic vody na 1 lžíci semínek. Pokud chcete, můžete přikrýt fólií a propíchat dírky, aby semínka mohla dýchat. Já jsem nechala jen tak odkryté. Pak si ale musíte hlídat, aby semínka nevyschla. Každý den je proto zkontrolujte a zase navlhčete.
  2. První zhruba dva dny budou semínka pokryta slizem, který je ale přirozený, proto se jím nenechte odradit a vytrvale “zalévejte”. Za další den nebo dva uvidíte první bílé klíčky, ze kterých začnou růst rostlinky. Až budou ve výšce zhruba 1 – 2 centimetry, můžete je z misky vyndat a ostříhat. Použijte je třeba do salátu. Jak vypadají semínka klíčená zhruba 10 dní vidíte na fotografii v galerii.
  3. Jak na lilkovou omáčku?
    Cibuli nasekejte najemno, lilek oloupejte a nakrájejte na malé kostičky (cca 0,5cm x 0,5 cm). V pánvi rozpalte malé množství oleje, přidejte cibulku, lilek a také sezamová semínka. Společně vše dozlatova osmahněte. Poté podlije smetanou a mlékem, vhoďte bylinky a společně pět až deset minutek provařte, dokud se omáčka nezredukuje a lilek nezměkne. V závěru vytáhněte případné natě bylinek a dosolte. Ochutit případně můžete i troškou česneku. Vmíchejte do hotových špaget (moje jsou celozrnné) a přidejte klíčky chia semínek.