Suroviny

svazek mrkve
1 cm plátek másla
3 lžíce oleje
2 lžíce hnědého cukru
2 lžíce dijon hořčice
1 dcl bílého vína
1/2 najemno nastrouhaného jablka
1/2 lžičky zázvoru
sůl
pepř
hrst posekané petrželky

Postup přípravy receptu

  1. Mrkev očistíme a nakrájíme na drobné nudličky. V kastrole nebo na hlubší pánvi rozehřejeme olej s máslem, mrkev na něm ze všech stran opečeme – no – k opečení to má daleko, spíše se trochu podusí. Až se vypaří tekutina, přidáme cukr, promícháme a necháme trošku zkaramelizovat.
  2. Potom do mrkve přijde vše ostatní – hořčice, jablko, víno (pokud máte k dispozici jablečné víno nebo cider, není třeba jablko přidávat). Přiklopené dusíme zhruba dalších 10 minut. Tekutina se musí skoro všechna odpařit, zůstane jen lehce zahoustlá šťáva.
  3. Podle chuti osolíme, opepříme, přidáme špetku zázvoru. Promícháme s posekanou petrželovou natí a může se podávat – jako příloha k masu, jen tak s bramborem a nebo vůbec JEN TAK.

Poznámka od kuchařky

Proč je mrkev oranžová? Přidávám z Designreaderu vyčtenou zajímavou, pro mne novou informaci:

“Překvapivě se jedná o politický design, propagandu. Ještě před pár sty lety byla mrkev škaredá a nažloutlá. Dnes se nám doma válí čerstvě geneticky nadesignovaná hypermrkev. Kde se vzala její příjemně teplá barva? V 17. století se nizozemští pěstitelé rozhodli vykultivovat mrkev oranžovou, aby vzdali hold Vilému Oranžskému, vůdci revoluce a osvoboditeli od španělskému režimu. A tak byla vymazána tisíciletá tradice fialových, bílých a žlutých mrkví.”