Suroviny

100 g teffu (Adveni Medical)
3 sušená rajčata
1 hrst drobně nakrájeného pórku
1 stroužek česneku
1/2 lžičky sušené bazalky
1 lžička oleje
sůl
voda 

Postup přípravy receptu

  1. Teff odměříme pomocí skleničky nebo hrnečku a zalijeme trojnásobným objemem vody.
  2. Přidáme drobně nakrájená rajčata, asi 2/3 připraveného pórku, prolisovaný stroužek česneku, bazalku, sůl a olej a přivedeme k varu. Vaříme pod pokličkou na nejmenším plameni 15 minut. V posledních pěti minutách je nutné občas promíchat.
  3. Uvařenou hustou kaši necháme částečně vychladnout a poté do ní vmícháme zbylý pórek.
  4. Kaši rozetřeme na obdélníkový plech a necháme zcela vychladnout. Ztuhne a půjde krájet.
  5. Nakrájíme ji na kostky nebo trojúhelníky, které osmažíme na nepřilnavé pánvi vytřené kapkou olej. Teffovou polentu podáváme teplou, obloženou čerstvou zeleninou.

Poznámka od kuchařky

Inspirovala jsem se na https://www.teffco.com/recipes/teff-polenta/ .

Teff je jednoletá travina pocházející z Etiopie. Zde představuje čtvrtinu veškerých pěstovaných obilovin. Název pochází z ahmarského slova teffa (ztracený). Toto označení je velmi výstižné, zrníčka teffu totiž měří jen 0.5-1.0 mm.Teff je bohatý na vlákninu, bílkoviny, vápník a železo. Neobsahuje lepek, je tedy vhodný pro celiaky a díky příznivému obsahu živin také pro diabetiky. Vaří se ve čtyřnásobku tekutiny, vody nebo mléka.

V nedávné době u nás uvedla teff na trh firma Adveni Medical. V jejich nabídce je nejen teff a teffová mouka, ale také mnoho dalších zajímavých surovin (http://www.advenimedical.cz).

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.