Suroviny

Porce: dle počtu strávníků

Množství dle počtu strávníků:

celer

olej

sůl

koření nebo kořenící směsi dle chuti: kari, grilovací, steakové, gyros, česnekové, western, paprika sladká i pálivá, čubrica…

citronová šťáva nebo trochu octa (není nutné)

Postup přípravy

  1. Nejprve celer oloupeme, pak nakrájíme na zhruba centimetrové plátky, které pak ještě pokrájíme na centimetr silné hranolky. Ty potom vhodíme do hrnce s vroucí osolenou vodou a povaříme cca 2-3 minuty. Neuvařit doměkka! Do vody můžeme přidat i trochu octa nebo citronovou šťávu, která zabrání zhnědnutí celeru.
  2. Předvařené hranolky scedíme, necháme dobře okapat a vrátíme do hrnce (bez vody), zakapeme olejem, promícháme, posypeme kořením dle vlastní chuti a opět promícháme, aby se každý hranolek obalil olejem a kořením.
  3. Takto připravené hranolky smažíme na minimu oleje v rozpálené pánvi ze všech stran dozlatova.
  4. Podáváme je s různými dipy, studenými omáčkami a pesty, s čerstvou zeleninou nebo jako přílohu například ke grilovanému masu, jako chuťovku…

Poznámka autora receptu

Hranolky jsem zkoušel i pečené v troubě, ale ty se u nás moc nepochodily. Smažené, vzhledem k minimálnímu použití oleje, tučné také nejsou, zachovají si šťavnatý vnitřek a křupavou kůrčičku a jsou na přípravu, díky rychlému smažení i rychlejší.