Suroviny

Menší porce 3 Větší porce

400 g 400 g polohrubé mouky

1 ks 1 ks vanilkového cukru

0,5kostky 0,5 kostky droždí – 21 gramů

240 ml 240 ml vody dle potřeby

švestky nebo slívy

maková náplň – hotová, například zbylá z buchet…

špetka sůl –

Nutriční hodnoty

Energie5 966 kJ / 1 426 kcal
Bílkoviny40,00 g
Tuky4,00 g
Vláknina12,00 g
Cholesterol0 mg
Sodík9 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy301,50 g

Zobrazit více hodnot

Hodnoty jsou přibližné

Postup přípravy

  1. Mouku a sůl dáme do mísy, uprostřed uděláme důlek, do kterého nasypeme droždí, zasypeme vanilkovým cukrem a zalijeme troškou vody. Vše v důlku mírně promícháme na řídké těstíčko, necháme vzejít kvásek. Pak přilijeme vodu a vytvoříme hladké vláčné těsto, na teplém místě pod utěrkou necháme nakynout na dvojnásobek.
  2. Těsto pak opět propracujeme, rozdělíme ho na pomoučněném stole na 12 – 14 dílků, které budeme plnit švestkami a mákem.
  3. Pokud máme švestky velké, postačí nám půlka švestky a druhou půlku nahradíme kopečkem makové náplně. Jestliže máme švestky malé, nakrojíme je, vyndáme pecku a do prostoru po pecce nandáme porci makové náplně. Knedlíky pevně uzavřeme a dáme na pomoučněný stůl ještě krátce (cca 5 – 8 minut) kynout.
  4. Knedlíky po nakynutí naházíme do hrnce s vroucí vodou, v polovině vaření je jednou opatrně promícháme a vaříme cca 5 minut. Na zkoušku můžeme jeden vyndat a vidličkami natrhnout, zda jsou již vařené (těsto). Cedníkem je pak vyndáme všechny a ihned je i propícháme, aby z nich vyšla pára, která by zavinila jejich sražení, kdyby nemohla ven z knedlíků.
  5. Knedlíky v míše posypeme moučkovým cukrem nebo pokapeme máslem, aby se neslepily k sobě.
  6. Podáváme přelité máslem nebo zakysanou smetanou, s tvrdým nebo olešnickým tvarohem, posypané mákem, skořicí či cukrem…, zkrátka jak je komu libo.
  7. Makovou náplň tvoříme klasicky jako do kynutých buchet nebo koláčů, svařením mletého máku s mlékem a cukrem, případně s přídavkem skořice či perníku…, po svaření ji necháme zchladnout.