Sádlové rohlíky bez vajec

Suroviny

200 ml vlažné vody

1/2 kostičky čerstvého droždí

1 lžička cukru

——-

cca 450 g hladké mouky

50 ml oleje

1 lžička soli

1 lžička kurkumy

hrst sušené smažené cibule

——-

1 lžíce sádla

1 lžíce másla

Nutriční hodnoty

Energie9 716 kJ / 2 322 kcal
Bílkoviny52,50 g
Tuky82,15 g
Vláknina14,25 g
Cholesterol39 mg
Sodík3,21 g
Sůl8,00 g
Sacharidy336,08 g

Postup přípravy

  1. Z vlažné vody, kvasnic a lžičky cukru uděláme kvásek. Pak ho zapracujeme do osolené mouky, do které jsme také promíchali lžičku kurkumy. Nakonec přidáme i olej – tuk se vždy dává jako poslední, aby neomastil mouku předtím, než stačí vstřebat vodu.
  2. Necháme v teple přikryté kynout, jednou “srazíme” vařečkou a přimícháme smaženou sušenou cibulku. Zhruba za půl hodiny těsto opět zdvojnásobí objem. Pak ho vyklopíme na pracovní desku, rozdělíme na menší kousky. Ty na pomoučněné ploše vyválíme nebo prsty roztáhneme do oválků zhruba půl centimetru silných. Ty potřeme mašlovačkou rozpuštěným sádlem (smíchaným i s máslem) a zarolujeme od užšího kraje rohlíčky.
  3. Než na plechu s pečícím papírem opět nakynou, rozehřejeme troubu na cca 200 st.C, horkovzdušnou na 180 st. Rohlíky pomašlujeme zbytkem sádla s máslem a posypeme kmínem a pekařskou solí – nebo čím chcete.

Poznámka autorky receptu

Nechtělo se mi dělat víc rohlíků, než sníme. Zbytek těsta jsem rozválela na tenký obdélník, opět pomašlovala, přeložila, rozválela, znovu potřela tukem (asi třikrát) a pak z rozváleného nakrájela tenčí proužky a napíchala je na jehly 😀 Díky sádlu jsou rohlíčky křupavé, díky kurkumě a cibulce krásně pikantní.