Kropenaté bulky s podmáslím

Suroviny

Preferment:

150 g pšeničné mouky celozrnné

170 g vody

1 g čerstvého droždí

– umícháme tyto tři suroviny a zakryté necháme v teple místnosti 12 hodin kynout

Dále:

350 g pšeničné chlebové mouky

180 g podmáslí

80 g vody

2 rovné lžičky soli

1-2 g čerstvého droždí

Nutriční hodnoty

Energie7 891 kJ / 1 886 kcal
Bílkoviny64,54 g
Tuky12,58 g
Vláknina16,70 g
Cholesterol14 mg
Sodík162 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy370,32 g

Postup přípravy

 1. K vykvašenému prefermentu přidáme podmáslí, ve 40 g vody (z psaných 80 g) rozmíchané droždí a všechnu pšeničnou chlebovou mouku.
  Promísíme a necháme 30 minut stát – proběhne autolýza, mouka bez soli dobře nabobtná a lépe se bude tvořit lepková síť.
  Pak vlijeme zbytek vody se solí, dobře promísíme, těsto přendáme do olejem vymazané širší misky a necháme 30 minut kynout.
 2. Naolejovanými prsty těsto v misce popřekládáme (postupně mu vytáhneme rohy a přeložíme je přes střed těsta) a znovu necháme 30 minut kynout.
  Těsto kyne poměrně pomalu, takže ho opět popřekládáme a necháme kynout posledních 30 minut (nebude-li mít těsto výrazně zvětšený, zdvojnásobený objem, protáhněte poslední kynutí klidně o dalších 20 minut).
 3. Pak těsto opatrně vyškrábneme na pomoučněnou desku stolu, roztáhneme ho prsty do obdélníku, svrchu lehce pomoučníme a kovovou stěrkou nakrájíme na 6 velkých („chlapských“) nebo 8 menších dílů.
 4. Pomocí stěrky přeneseme kusy těsta na plech s fólií a dáme rozehřát troubu s dlaždicí i starým prázdným plechem na dně na 250°C.
  Vykynuté bulky z plechu i s pečící fólií sesuneme na dlaždici, do rozpáleného plechu na dně trouby chrstneme asi decku horké vody (utvoří se pára) a troubu rychle zavřeme.
  Po 5-8 minutách pečení plech se zbytkem vody vytáhneme, troubu rychle od páry vyvětráme a bulky dopečeme. Jsou hotové rychle, je třeba kontrolovat okénkem trouby.

Poznámka autorky receptu

Tyto bulky z hydratovanějšího těsta nemají pravidelné tvary (nakynuté těsto jsem na stole nerezovou stěrkou jen rozkrájela), ale překvapí tenčí, příjemně křupavou kůrkou a světlejší voňavou střídou, která je hnědě kropenatá od použité celozrnné mouky, vypadá jako bublinové krajkoví a chutná lehounce nasládle, trošku po oříškách. Celkovou chuť doplňuje lehce nahořklý tón v kůrce…

Pekárnománie -> http://www.pekarnomanie.cz/kropenate-bulky-s-podma…