Shurbet el-Ads (Egyptská polévka z červené čočky)

Suroviny

Menší porce 4 Větší porce

1,5 litru vývaru

2 mrkve

2 cibule

1 rajče

500 g červené čočky

2 stroužky česneku

1 lžička drceného římského kmínu

1 lžička soli

1 lžička sladké červené papriky

olej nebo máslo (ghí)

citron nebo limetka

Nutriční hodnoty

Energie8 754 kJ / 2 092 kcal
Bílkoviny124,82 g
Tuky19,45 g
Vláknina106,13 g
Cholesterol0 mg
Sodík3,33 g
Sůl8,20 g
Sacharidy304,55 g

Postup přípravy

  1. Uvaříme vývar, na který použijeme cca 1,5 vody, 1 větší mrkev, 1 cibuli, pepř, sůl a kuře. Já používám vždy celé kuře, to si nejdříve naporcuji, vykostím prsní řízky, ty nechám na druhý den. Dám společně se zeleninou vařit vývar z křídel, hrudního koše a stehen.
  2. Namočíme červenou čočku do vody a pořádně ji vypereme. Pravděpodobně bude potřeba vyměnit vodu cca 5x. To, že je čočka pořádně vypraná, poznáme tak, že zůstane v misce s čočkou čirá voda. Pokud je voda stále kalná, tak čočka pořád není dostatečně vypraná. Tento krok je důležité nepodceňovat, protože pokud čočku dostatečně nevypereme, tak bude mít polévka moučnou chuť a to nechceme.
  3. Nakrájíme na kostičky 1 čerstvou mrkev, cibuli a 2 stroužky česneku. Rozpálíme si v hrnci olej nebo máslo a lehce osmažíme.
  4. Jakmile má cibulka zlatavou barvu, přidáme vypranou čočku s troškou vody, kterou společně se zeleninou dále smažíme do žluto-zlatavé barvy. Tohle smažení čočky dává polévce ještě lepší chuť, (samozřejmě ji nesmíme připálit). Jakmile získáme požadovanou barvu, přidáme 1 rajče, uvařenou mrkev a cibuli z vývaru a poté zalijeme samotným vývarem.
  5. Přidáme koření: 1 lžičku soli, 1 lžičku červené papriky, 1 lžičku drceného římského kmínu a vaříme zhruba 15 minut.
  6. Jakmile je čočka uvařená, tak ji rozmixujeme v mixéru a nebo, kdo má, tak použije tyčový mixér (to je samozřejmě pohodlnější).
  7. Pokud se vám zdá polévka málo oranžová, můžete přidat více červené papriky a podle chuti dochutit. Pokud máte raději řidší konzistenci, tak si ji klidně trošku ještě nařeďte. Podávejte teplou, s kapkou citronu nebo limetky.

Poznámka autorky receptu

Tato polévka neodmyslitelně patří na egyptský stůl. Egyptská čočková polévka se připravuje z loupané červené čočky, která je uvnitř spíše oranžové barvy a vařením více žloutne. Dobrou chuť a jak říkají Egypťané: Bel Hana Wel Shefa – s chutí a se zdravím.