Grissini attorcigliati (kroucené)

Suroviny

110 g vody

asi 1/2 -3/4 lžičky soli

lžíce oleje

100 pšeničné chlebové mouky

100 g hladké mouky

8 g droždí

(lze přidat sekaná sušená rajčata, krájený česnek, bylinky atp.)

Nutriční hodnoty

Energie1 548 kJ / 370 kcal
Bílkoviny12,70 g
Tuky2,08 g
Vláknina3,64 g
Cholesterol0 mg
Sodík3 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy73,32 g

Postup přípravy

  1. Ve vlažné vodě necháme vzejít droždí (10 min), pak přidáme zbytek surovin a vymícháme těsto, které necháme asi 30 minut kynout.
  2. Nakynuté těsto rozválíme (ne zcela do tenka) na plát, pokud je třeba, lehce podsypneme moukou, a nakrájíme asi na 1-1,5 cm široké pásky. Při přenášení na plech pásky dobře zakroutíme a zároveń i vytáhneme do délky, uložíme vedle sebe a necháme nakynout.
  3. Upečeme ve vyhřáté troubě (180-200°C/15-20 min) do světlehnědé barvy, dokřupava. Před pečením můžeme tyčky lehce potřít vodou a sypnout kmín nebo hrubou sůl. U nás třeba chutnají tyčky s nakrájenými sušenými rajčaty (už přímo v těstě).
    (Je možné upéct tyčky rovné, nekroucené – nakrájíme 1 cm pásky z tlustšího plátu a při přenesení na plech nekroutíme, jen opatrně vytáhneme do délky.)

Poznámka autorky receptu

Tyto jednoduché chlebové tyčky jsou vhodné k zakousnutí mezi jídly nebo k přikusování (jako příloha). U nás doma chutnají suché nebo s dipem, spíš jako chroustání k televizi – určitě jsou lepší než smažené, přesolené brambůrky.

Co třeba zakysaná smetana, sůl, pepř, česnek nebo zakysaná smetana s trochou žervé, paprikou a solí….? Fantazie.

Pekárnománie -> www.pekarnomanie.cz