Deset tisíc Harpagonových tolarů, Kdo by neznal Harpagona, toho Lakomce! A kdo ho zná, ví, že právě přišel o své peníze.

Suroviny

1 kg hladké dobře prosáté mouky

1 kostka droždí

1 celé máslo (250 gramů)

2 celá vejce pokojové teploty

2 dl oleje

1 kg brambor vařených ve slupce

400-500 ml mléka

3-4 čajové lžičky soli

Na zdobení:

1 vejce

kmín

sezamové či lněné semínko

tvrdý sýr dle chuti atp. atp.

Nutriční hodnoty

Energie28 358 kJ / 6 778 kcal
Bílkoviny182,65 g
Tuky251,67 g
Vláknina55,36 g
Cholesterol807 mg
Sodík557 mg
Sůl1,08 g
Sacharidy917,84 g

Postup přípravy

  1. Klasicky uděláme do prosáté mouky důlek, dáme rozdrobené droždí, špetku cukru, špetku soli, zalijeme malým množstvím mléka a počkáme až vzejde kvásek. Poté přidáme ostatní výše uvedené ingredience (kromě másla a brambor) a zpracujeme hladké těsto, které necháme při pokojové teplotě kynout. To bude trvat zhruba hodinu.
  2. Uvaříme ve slupce brambory (nemáme-li je připravené již předem) a necháme vychladnout. Oloupeme a na jemném struhadle nastrouháme.
  3. Vykynuté těsto rozválíme na pomoučněném vále. Na tento rozválený plát kynutého těsta nakládáme nastrouhané brambory. Třetí vrstvu bude tvořit nastrouhané máslo.
  4. Těsto přeložíme a necháme cca půl hodiny kynout a zopakujeme překládání těsta – bude to chtít několikrát zopakovat – asi 3-4 krát.
  5. Válkem nyní jemně rozválíme, ale jen opravdu jemně, na silnější plát cca 0,5 – 0,8 cm. Vykrajovátkem kruhového tvaru vykrajujeme kolečka, potíráme je nahoře rozšlehaným vejcem a posypáváme sýrem, kmínem, lněným, slunečnicovým či sezamovým semínkem – jak je libo.
  6. Pečeme dozlatova, teplotu uvedu orientačně-peču v remosce, takže kolem 170 – 200 st. Celsia. Tolárky krásně naskočí.

Poznámka autorky receptu

Kdo by neznal Harpagona! Toho Lakomce! Sedí a počítá své penízky, lichvář jeden. A tak jsem se nechala inspirovat Moliérovým Lakomcem a rozhodla se upéct Deset tisíc Harpagonových tolarů. Proč? Tak to už se dozvíte zde

http://www.woman-today.cz/products/deset-tisic-har…