Avynčiny smažené langoše

Suroviny

Kvásek:

1 droždí

vlažná voda

troška cukru

hladká mouka

Z výše uvedených surovin vyrobíme řídké těstíčko, ze kterého necháme vzejít kvásek (až se budou dělat na těstíčku bublinky)

Těsto:

kvásek

50 dkg hladké mouky

sůl

Na potření:

utřený česnek s olejem

kečup

tatarka

Na posypání:

hrubě strouhaný tvrdý sýr

Nutriční hodnoty

Energie7 573 kJ / 1 810 kcal
Bílkoviny57,50 g
Tuky10,00 g
Vláknina15,00 g
Cholesterol0 mg
Sodík5 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy365,00 g

Postup přípravy

  1. Z bublinkového kvásku, mouky a soli vyrobíme těsto, které lehce zasypeme hl. moukou a necháme na teplém místě a pod utěrkou nakynout.
  2. Nakynuté těsto znovu zpracujeme a nakrájíme na stejně velké kousky.
    Pak si na vyšší pánvičce rozpálíme vyšší vrstvu oleje.
  3. Vezmeme jeden odkrojený kousek, a opatrným vytahováním dokulata vyrobíme langoš, který opatrně položíme do horkého oleje a smažíme o obou stran. Takto uděláme jeden za druhým. Usmažené langoše položíme na ubrousky, aby se odsál přebytečný olej.
  4. Každý langoš natřeme česnekem s olejem, kečupem nebo tatarkou a hustě zasypeme strouhaným sýrem.

Poznámka autorky receptu

Vychytávky, které možná neznáte:

• česnek – česneková pasta se v kuchyni potřebuje velmi často. Proto je užitečné si oloupat třeba 2 i více palic česneku, dát je do elektrického sekáčku, přilít trošku kvalitního oleje a rozsekat to na jemno. Vznikne rychle a bezpracně skvělá česneková pasta, kterou potíráme langoše a zbytek uchováme v ledničce. Vydrží klidně i týden a až budete potřebovat česnek třeba do masa či jiného pokrmu, máte jej hned po ruce

• zbývající těsto na langoše – dáme do větší misky, pořádně zabalíme i s miskou do potravinářské folie a dáme do ledničky. Počítejte, že bude dále kynout a zítra můžete smažit langoše zase