Luštěninová jíška do polévek bez tuku a bez mouky - taková moje  hrašková vychytávka pro děti

Suroviny

300 g bílých fazolí (jindy dávám hrášek loupaný aneb zmražený)

300 g čočky

kurkuma podle chuti

uzená paprika – podle chuti

sůl, česnek

Nutriční hodnoty

Energie8 299 kJ / 1 984 kcal
Bílkoviny141,00 g
Tuky8,40 g
Vláknina108,00 g
Cholesterol0 mg
Sodík18 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy282,00 g

Postup přípravy

  1. Luštěniny namočíme cca na 2-3 hodiny do vody, po této době je propereme a ještě namočíme, přidáme uzenou papriku, kurkumu, česnek a dáme vařit doměkka. Luštěniny osolíme, promícháme a ponorným mixerem rozmixujeme. Vložíme do mističek od Ramy, necháme vychladnout a dáme do mrazáku.
  2. Zavařujeme do polévek a nakonec vložíme po vaření jen třeba máslo na zjemnění, ale není to nutné. Misku s “jíškou” vyndáme z mrazáku – vždy tak cca 2 hodiny před vařením polévek, necháme volně rozmrazit a pak ji zavařujeme.
  3. Používám tuto “hrašku” – místo moučných těžkých jíšek do zeleninových polévek, např do : kapustové, pórkové, květákové, bramborové a dalších. Je to zdravá varianta.

Poznámka autorky receptu

Pro kuchaře a kuchařky bych chtěla předat tuto skvělou vychytávku, na kterou mne vlastně přivedl můj vnouček. Vždy říká: “babi, udělej mi tu Tvou polévku “a já nevěděla nikdy kterou, :-) a on chtěl polévku z Hrašky a ta je dost drahá a je jí málo a tak jsem jednou zkusila to, co zde píši a je opravdu levná, zdravá a vydrží v mrazáku v krabičkách od Ramy – dlouho- Je to taková má osobní vychytávka a zatím není okoukaná. Pokud si ji děláme s manželem sami, přidáme třeba pálivou papriku nebo koření podle sebe.

Nejradši tuto “jíšku” dělám ze zmraženého hrášku – ten pak připravujeme bez namáčení. Dnes vyjímka – byly bílé fazole a čočka, abych do vnoučka dostala trochu luštěnin.