Bezlepkové tvarohové řezy s angreštem

Suroviny

2 celá vejce

100 g cukru moučka

130 g másla nebo Hery

1/2 lžičky guaru

50 g šáchorové mouky

150 g tapiokové mouky

150 g univerzální hladké bezlepkové mouky (měla jsem Doves Farm – Plain white)

100 ml sojového mléka

Tvarohová náplň:

400 g tvarohu

100 g cukru moučka

1 canilkový cukr

180 ml sojového mléka (podle potřeby)

1 pudinkový prášek

Bezlepková posypka:

120 g cukru moučka

100 g rýžové hladké mouky

100 g rýžové krupičky

100 g Hery

Nutriční hodnoty

Energie20 749 kJ / 4 959 kcal
Bílkoviny60,35 g
Tuky193,28 g
Vláknina18,06 g
Cholesterol850 mg
Sodík692 mg
Sůl0,72 g
Sacharidy735,54 g

Postup přípravy

  1. Celá vejce rozmícháme s cukrem a Herou. Přidáme všechny sypké suroviny včetně guaru a umícháme těsto. Na závěr přilijeme sojové mléko na zjemnění. Podle potřeby můžeme mléko přidat.
  2. Plech vyložíme papírem na pečení a těsto na něj rozetřeme. Těsto je hodně hutné, jde špatně rozetřít. Pokud už v míse vypadá, že to půjde ztuha, tak přimícháme ještě sojové mléko, těsto zvláční a zjemní a půjde líp rozetřít.
  3. V míse vyšleháme tvaroh s cukrem, vanilkovým cukrem a pudinkovým práškem. Pokud jsme použili hrudkovitý tvaroh, přidáme sojové mléka, aby z tvarohu vznikla “kaše”. Pokud máme jemný tvaroh, mléko přidávat nemusíme, je tam jen pro konzistenci.
  4. Tvaroh rozetřeme na těsto. Pokud je tvarohová náplň hodně řídká, dáme plech do trouby a pár minut si koláč “předpečeme”. Pokud je tvaroh hustý, není potřeba předpékat.
  5. Koláč poklademe angreštem, hustě posypeme posypkou a dáme do trouby vyhřáté na cca 200 stupňů. Pečeme asi 40-50 minut. Jestli je těsto upečené zjistíme párátkem.

Poznámka autorky receptu

Měla jsem krabičku angreštu a chtěla jsem upéct nějaký koláč, kde by nevadilo, že je angrešt kyselý. Recept na tvarohový angreštový koláč jsem našla na portálu recepty.vareni.cz, tak jsem ho upravila do bezlepkové podoby, něco ubrala a něco přidala. Ze základu zůstalo případné předpečení a inspirace:-)

Základní těsto je hodně hutné, má nádech drobivosti, ale když se upeče a nechá vychladnout, ztuhne a dá se krásně krájet. Na první pohled při vytažení z trouby koláč vypadá jako varianta “crumble”, taky jsem napřed myslela, že ho budu vyjídat lžičkou, ale jak vychladne, tvarohová náplň ztuhne a koláč je naprosto v pohodě.

Tvarohu se může dát i víc, záleží na velikosti plechu a na tom, jak vysokou chcete mít tvarohovou náplň. Pokud se použije sladké ovoce, není třeba tolik sladit.

Délka pečení záleží na troubě, po 20 minutách jsem koláč hlídala a několikrát zkoušela, jestli je opravdu hotový. Tvarohová náplň je, dokud nezchladne a neztuhne, hodně vlhká, protože je lepší upečenost těsta zkusit mírným povytáhnutím pečícího papíru – tak se párátkem k těstu dostanete líp než přes tvaroh.

Neměla jsem dostatek angreštu, proto jsem plech doplnila jahodami – viz fotka:-)

Koláč je vynikající, jakmile ochutnáte, nebude moci přestat:-)