Květáková pakora, Květáková pakora

Suroviny

Menší porce 2 Větší porce

300 g květáku rozděleného na růžice

190 g hladké mouky – bez váhy je to 1 a 1/4 šálku

2 lžičky mletého kmínu nebo lépe mletého římského kmínu

1 lžička mletého koriandru

1/2 lžičky mletého chilli

1/2 lžičky kurkumy

1 žloutek

250 ml vody

rostlinný olej na smažení

čerstvý koriandr na zdobení

Nutriční hodnoty

Energie923 kJ / 221 kcal
Bílkoviny12,48 g
Tuky9,35 g
Vláknina11,33 g
Cholesterol213 mg
Sodík93 mg
Sůl0,33 g
Sacharidy15,97 g

Postup přípravy

  1. Pakora se hodně, ale opravdu hodně podobá našemu klasikému smaženému květáku, což nám tedy nebude cizí. Rozdíl je hlavně ve složení těstíčka, které květákové růžičky zabalí. Smícháme mouku, mletý koriandr, kmín, chilli a kurkumu, přidáme žloutek a postupně při šlehání metlou přidáváme vodu, aby vzniklo hladké těsto. Těsto pak v uzavřeném boxu dáme do lednice na 30 minut odpočívat. Nejdelší část přípravy máme za sebou.
  2. Mezitím uvaříme květák v osolené vodě, podle velikosti růžiček 3 až 5 minut vaříme, pak ve stylu blanšírování růžičky vyjmeme a dáme do studené vody. Po vyjmutí necháme okapat.
  3. Květákové růžice obalíme v těstíčku a dáme do horkého oleje (měl by mít asi 170 °C). Dáme jen tolik růžiček, aby plavaly, ne naráz, jinak se na sebe nalepí! Smažíme tak 3 minuty nebo podle pohledu – aby byly dozlatova. Smažíme po částech, ale jde to rychle.
  4. Květákovou pakoru servírujeme zdobenou čerstvým koriandrem, můžeme ještě dochutit solí a k ní si připravíme třeba klasické tzatziky, případně podobný jednoduchý okurkový dip.

Poznámka autora receptu

Krok za krokem (i s fíglem, jak se obejít bez teploměru) také na http://www.mojetara.cz/recipe/kvetakova-pakora-chu…