Cizrnové tofu (bez soji)

Suroviny

1 malá sklenička cizrnové mouky (100 g)

5 skleniček vody

¼ l žičky kurkumy

1 lžička rostlinného oleje (použila jsem kokosový)

sůl dle chuti

Nutriční hodnoty

Energie301 kJ / 72 kcal
Bílkoviny0,00 g
Tuky8,00 g
Vláknina0,00 g
Cholesterol0 mg
Sodík5 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy0,00 g

Postup přípravy

  1. Ve velké míse rozmícháme cizrnovou mouku s vodou na hladkou hmotu bez hrudek a necháme 12 hodin stát. Během této doby se mouka usadí na dně a tekutina nad ní se vyčeří.
  2. Opatrně odebereme dvě skleničky vody tak, abychom nezvířili usazenou mouku, a vylijeme. Zbývající tekutinu opatrně slijeme do hrnce, přidáme kurkumu, olej a sůl a přivedeme k varu. Do vroucí tekutiny za intenzivního míchání přilijeme namočenou cizrnovou mouku. Směs začne ihned houstnout. Za stálého míchání 10 minut povaříme.
  3. Hotovou hmotu nalijeme do tukem vymazané formy (použila jsem skleněnou krabičku na oběd o rozměrech 12 x 15 cm), uhladíme povrch a necháme alespoň hodinu vychladnout. Poté vyklopíme, nakrájíme a můžeme podávat.

Poznámka autorky receptu

Cizrnové tofu je tradiční pokrm připravovaný na Barmě, odtud také pochází jeho název Barmské tofu (Burmese tofu). Je jemné, chuťově neutrální a skvěle se hodí do salátů, ale i na vaření, pečení a restování jako klasické tofu. Navíc neobsahuje soju, což jistě ocení všichni alergici.

Tuhost připraveného tofu záleží na řadě faktorů. Předně na kvalitě a savosti použité mouky, množství použité vody a době vaření. V některých receptech přidávají pro jistotu lžičku agaru, ale mně tofu hezky ztuhlo i bez želatiny. Další kuchařky zase vykládají nádobu na tofu bavlněnou utěrkou, aby vysála přebytečnou tekutinu. Tady ale pozor, kurkuma zbarví utěrku dožluta. Pokud chcete tofu hodně tuhé, navrhuji po odebrání dvou sklenic tekutiny odebrat ještě asi polovinu až třetinu skleničky, tu ale nevylévat a nechat stranou pro případné doředění, pokud by výsledná hmota byla příliš tuhá.

Inspirovala jsem se mnoha recepty na internetu a z každého vzala kousek, proto neuvádím konkrétní odkaz.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz.