Dip z grilovaného lilku a la Baba Ganoush

Suroviny

Menší porce 4 Větší porce

2 lilky

½ s troužku česneku (či podle chuti)

¼ h rnku řeckého jogurtu

citron

mořská sůl

olivový olej

půl červené papriky

případně čerstvá petržel či koriandru na ozdobu

Postup přípravy

  1. Lilky omejeme a pořádně osušíme. Vezmeme vidličku a po celé délce a ze všech stran je pěkně propícháme. To je důležitý, aby nám při pečení nepopraskaly a nezadělaly celou troubu. To byste na tenhle dip asi fakt nevzpomínali v dobrým.
  2. Troubu rozpálíme na maximum, lilky dáme na pečící papír, pokapeme olivovým olejem (taky ze všech stran), a strčíme do trouby.
  3. Pečeme na maximum nějakých 15 minut, pak teplotu snížíme na 180 °C. Celková doba pečení je zhruba 30 minut. Že jsou hotové poznáte tak, že když je vezmete za stopku tak ta odpadá, jsou úplně měkké a mají pěkně ztmavlou slupku.
  4. Vyndáme z trouby, odkrojíme šťopku a celé oloupeme. „Masíčko“ nasekáme nahrubo, necháme trochu vystydnout a dáme do mixéru či robota.
  5. Přidáme utřený česnek, jogurt, citronovou šťávu, pár lžic olivového oleje a sůl. Mixujeme do hladké pasty, ochutnáme, případně dosolíme.
  6. Papriku nasekáme na co nejmenší kousky a do dipu vmícháme.
  7. Servírujeme zakápnuté olivovým olejem, případně posypané čerstvými bylinkami.

Poznámka autorky receptu

Bez lepku, ne bez chuti. Inspirace nejenom pro “bezlebkace,” ale pro všechny, co jedí rádi, dobře a zdravě. http://vylizanytalir.cz/