Čokoládová pomazánka z ranče

Suroviny

200 g čokolády

200 g ořechů

1 kl řepkového oleje

Nutriční hodnoty

Energie10 435 kJ / 2 494 kcal
Bílkoviny48,00 g
Tuky190,00 g
Vláknina18,00 g
Cholesterol0 mg
Sodík160 mg
Sůl0,40 g
Sacharidy139,00 g

Postup přípravy

  1. Z libovolných ořechů nejprve připravíme ořechové máslo (je možné použít i kupované, kvalitní je ale velmi drahé a levnější burákové má v sobě obvykle přidaný palmový olej). Domácí výroba ořechového másla je snadná.
  2. Nasypte všechny ořechy do stolního mixéru (ne blender apod, ale klasický mixér) a na střední otáčky za občasného zastavení a promíchání nejprve ořechy rozmixujte na drobno. Pak je potřeba trochu trpělivosti a mixovat dál, až se ořechová hmota začne lepit.
  3. V této fázi je nutné často mixér vypnout a setřít ořechovou hmotu ze stěn nádoby, ke středu nožů. Po několikerém opakování začne hmota získávat konzistenci mazlavou natolik, že začne sama ze stěn padat zpět na nože, postupně můžete zvyšovat otáčky mixeru a proces se urychlí. Po cca 10 minutách by jste měli mít hotové základní ořechové máslo, vhodné například pro výrobu nugátu.
  4. Pro pomazánku potřebujeme ale konzistenci tekutější a proto na vysoké nebo maximální otáčky pokračujte v mixování ještě několik minut, až hmota začne uvolňovat ořechový olej a získá konzistenci podobnou tekutému mýdlu.
  5. V keramické, porcelánové nebo skleněné misce rozpustíme čokoládu. Nejjednodušší způsob je využití elektrické trouby, kterou nastavíme na cca 45-50°C (digitální na 48°C) a misku do ní vložíme, rozehřátí trvá kolem 15 minut. Výhoda uvedených typů misek je v tepelné setrvačnosti, po vyndání z trouby nezačne čokoláda tak rychle tuhnout.
  6. Do rozpuštěné čokolády přidejte hotové řídké ořechové máslo, promíchejte a dalších asi 10 minut ohřívejte v troubě. Následuje již jen důkladné promíchání, buď vidličkou, nebo ručním šlechačem na nízké otáčky. Jakmile se obě hmoty dokonale propojí, je pomazánka hotová a můžeme ji nalít do čisté sklenice. Neurychlujte tuhnutí v lednici, vzhledem k rozdílnému bodu tuhnutí kakaového a ořechového tuku by se narušila konzistence hmoty.

Poznámka autora receptu

Několik malých poznámek:

a) Ořechy mají rozdílnou tučnost a u některých šarží například mandlí nevytvoříte potřebnou konzistenci. V takovém případě přidejte do hotového másla lžčku až dvě kvalitního řepkového oleje (je z dostupných olejů nejzdravější a má téměř neutrální chuť, nepoužívejte slunečnicový a v žádném případě olivový olej).

b) Mnoho receptů na domácí Nutellu nebo Nugetu vychází z kombinace kakaa, cukru a smetany. V domácích podmínkách ale skutečně hebkou, hladkou pomazánku neuděláte, protože k tomu je nutné tzv. konšování, tedy míchání za stálé teploty třecími vidlicemi po dobu 24-48 hodin. Hotová čokoláda tento problém bezezbytku řeší. Doporučit můžu i v testech oceněnou čokoládu, kterou aktuálně prodávají v Lídlu za 14,90 a to mléčnou i hořkou. My na ranči děláme pomazánku z kombinace obou, tedy 100 g mléčné a 100 g hořké. Tato čokoláda neobsahuje palmový olej a je použit jako emulgátor slunečnicový (nikoli sojový) lecitin. A lecitin je pro naše zdraví zásadní, snižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje ukládání tuku tam, kde být nemá.

c) Kromě lískových ořechů (příchuť Nutelly) nebo arašídů (příchuť Nugety) se nám nejvíce osvědčila pomazánka z para ořechů (nejzdravější ořechy vůbec), z kešu a vlašských ořechů.

d) Pozor na arašídy – kupujte raději neloupané, ty hotové loupané jsou nejenže solené, ale obsahují i palmový olej. Lískové ořechy, mandle, kešu a vlašské ořechy před výrobou másla opražte. Jednak se zbavíte suchých nadbytečných slupek (lískové, para a vlašské, mandle) a především zničíte plísně a odstraníte žluklý povrchový tuk. Pražení je snadné – na pečící papír na plechu rozprostřeme ořechy a dáme do předehřáté trouby na 180°C. Pražíme 8 minut (lískové, para a mandle) nebo 6 minut (vlašské a kešu).

e) Pomazánku skladujte v temnu, světlo škodí víc než teplo. Ve spíži nám vydrží minimálně 2-4 měsíce, protože neobsahuje smetanu ani máslo. Nejmenší trvanlivost má pomazánka z vlašských ořechů, které začnou po cca 3 měsících trpknout.

f) Chcete-li pomazánku sladší, nepřislazujte cukrem, ale pouze mléčnou čokoládou. Pomazánka neobsahuje vodu (není zde použita smetana) a cukr se nerozpustí a to ani moučkový, pomazánka by získala krupičkovou konzistenci.