Quiche z květákového těsta s fenyklem a kokosem

Suroviny

Menší porce 6 Větší porce

1 malý květák

1/3 hrnku měkkého kozího sýra

1/2 hrnku mandlové mouky (nebo jemně namletých mandlí)

1 lžička oregana

200 g kozího sýru typu brie

1 hrnek kokosové smetany

4 vejce

1 bulva fenyklu

trocha rozmarýnu

2 lžíce kokosového oleje

kokosový olej na vymazání formy

sýr

pepř

Nutriční hodnoty

Energie9 935 kJ / 2 375 kcal
Bílkoviny119,36 g
Tuky165,54 g
Vláknina36,10 g
Cholesterol1,16 g
Sodík2,68 g
Sůl6,38 g
Sacharidy83,75 g

Postup přípravy

  1. Nejdříve udělejte těsto: Květák rozdělte na malé růžičky a dejte do mixéru. Mixujte tak dlouho, dokud z květáku nebude jemná “rýže”, trvá to asi minutku.
  2. V menším kastrolu dejte vařit vodu. Jakmile začne vřít, přidejte květák a povařte zhruba 4 minuty. Slijte do jemného cedníku. Přesuňte ho do čisté utěrky, udělejte z něj balíček a pořádně ho vyždímejte. Toto je zásadní trik pro to, aby květákové těsto drželo tvar a konzistenci a aby se jednotlivé kousky quiche daly brát rukou.
  3. Přendejte do mísy, přidejte vejce, kozí sýr, mandlovou mouku, sůl, pepř a oregano a 2 lžíce kokosového oleje. Rukama důkladně promíchejte a vypracujte těsto.
  4. Formu na quiche pořádně vymažte kokosovým olejem a těsto do ní důkladně upěchujte, prsty těsto rovnoměrně rozprostřete po okrajích. Na závěr ho propíchejte vidličkou, ať se při pečení nevzdouvá.
  5. Přendejte do trouby předehřáté na 180°C a pečte zhruba 20-30 minut, než těsto lehounce (opravdu jenom lehounce, aby se pak nepřipálilo) zezlátne.
  6. Fenykl nakrájejte na jemné plátky (bulvu rozkrojte napůl, vykrojte tvrdý střed a poté krájejte na jemno). Fenyklem rovnoměrně poklaďte těsto.
  7. Kokosovou smetanu smíchejte spolu se zbývajícími 3 vejci, přidejte rozmarýn, sůl a čerstvě umletý pepř. Směsí zalijte fenykl, měla by sahat těsně pod okraj těsta.
  8. Na závěr poklaďte povrch sýrem Brie.
  9. Vložte do trouby a pečte zhruba 35 minut, dokud povrch krásně nezezlátne a tělo koláče neztuhne. Nechte chladit na mřížce zhruba 15 minut.

Poznámka autorky receptu

Bez lepku, ne bez chuti. Inspirace nejenom pro “bezlepkáče,” ale pro všechny, co jedí rádi, dobře a zdravě. http://vylizanytalir.cz/