Mango na lískových oříšcích (bez cukru, bez mouky, bez vajec)

Suroviny

200 g lískových oříšků

150 g datlí

6 lžic kokosového oleje (roztopeného)

3 zralá manga

3 jablka

250 ml vody

3 lžíce agaru

špetka kardamomu

špetka skořice

Nutriční hodnoty

Energie12 445 kJ / 2 974 kcal
Bílkoviny28,00 g
Tuky235,66 g
Vláknina40,70 g
Cholesterol0 mg
Sodík25 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy165,00 g

Postup přípravy

  1. Lískové oříšky a datle umixujeme v opravdu výkonném mixéru. Kdo nemá, může pomlít. Přidáme kokosový olej, pořádně smícháme a propracujeme. Hmotu vysteleme do koláčové formy, uplácáme, aby držela pohromadě a dáme na mrazák.
  2. Mango oloupeme a okrájíme kousky manga od pecky (všechno, co půjde). Jablka zbavíme slupky a jadřinců a nakrájíme na kousky. Oboje ovoce dáme do hrnce, podlijeme vodou, rozvaříme a následně rozmixujeme dohladka. Přidáme 3 lžíce agaru rozmíchané v troše vody, kardamom a skořici, zamícháme a odstavíme.
  3. Vyndáme z mrazáku těsto v koláčové formě a na to naneseme hmotu z manga a jablek. Necháme vychladnout při pokojové teplotě a pak dáme chladit dále do lednice.
  4. Servírovat doporučuji až na druhý den. Ale nedočkavci mohou ochutnat už po chvilce. Přeji dobrou chuť.

Poznámka autorky receptu

Ingredience se dají nahradit následovně: V těstě z oříšků a datlí nahraďte kokosový olej trochou másla. V hmotě z manga a jablek můžete změnit poměr ovoce (2 manga a 4 jablka, či i 1 mango a 5 jablek nebo snížit poměr (1 mango a 4 jablka…). Já jsem z této hmoty odložila trochu do misky a dcera ji pak dostala jako přesnídávku, takže hmoty bylo dost). Můžete vynechat i koření pokud je doma zrovna nemáte, ale to dodává chuť. Agar můžete nahradit želatinou. Ale tu já nepoužívám, takže neporadím poměr. Cukr nedoporučuji dávat do ničeho, kazí chuť.