Rajská omáčka podle pana Šroubka

Suroviny

Menší porce 4 Větší porce

5 masitých zralých rajčat

1 polévková lžíce másla

1 menší cibule

1 menší mrkev

1 menší petržel

kousek celeru

3 kuličky černého pepře

1 kulička nového koření

1 cm dlouhý svitek skořice

1 malý bobkový list

1 kávová lžička bílého vinného octa

proužek kůry z bio citronu

šťáva z 1/2 citronu

2 polévkové lžíce hladké mouky + na dokončení

750 ml hovězího vývaru

1 polévková lžíce krupicového cukru

60 ml kvalitního červeného vína

Nutriční hodnoty

Energie1 181 kJ / 282 kcal
Bílkoviny9,31 g
Tuky7,19 g
Vláknina10,45 g
Cholesterol3 mg
Sodík81 mg
Sůl0,10 g
Sacharidy31,61 g

Postup přípravy

  1. Rajčata pokrájíme přes sítko vymačkáme šťávu. Cibuli nakrájíme na jemno, kořenovou zeleninu na malé kostičky, nebo plátky.
  2. Rozehřejeme máslo a dáme na něj osmažit cibuli a zeleninu asi 10 minut. Přidáme vymačkanou dužinu z rajčat, koření a citronovou kůru. Restujeme dozlatova.
  3. Pak zaprášíme moukou a necháme podusit. Zalijeme vývarem. Přidáme víno, cukr, šťávu z rajčat i z citronu. Hodinu zvolna vaříme.
  4. Asi po půl hodině vaření zkontrolujeme hustotu a podle potřeby zahustíme hladkou moukou rozmíchanou ve studené vodě a dál zvolna vaříme. Omáčku přecedíme.
  5. Na závěr ochutnáme a podle své chuti dochutíme (přisladíme, přikyselíme, přisolíme).

Poznámka autora receptu

Symbol prvorepublikové noblesy a prvotřídního hoteliérství Karel Šroubek zemřel před 60 lety, 22. května 1955. Jméno mimořádně úspěšného podnikatele nesl až do svého znárodnění secesní klenot pražského Václavského náměstí, dnešní hotel Evropa. Pod Šroubkovým vedením také zažil své nejslavnější časy. Jeho osvícený majitel dbal na dodržování nejvyšší kvality a rozhodně nepodceňoval ani nutnou propagaci svého podniku – dnes bychom řekli budování jeho image.

Karel Šroubek se narodil v březnu 1880 v nepříliš zámožné venkovské rodině v Nučicích poblíž Prahy. Vyučil se kuchařem a číšníkem v pražském hotelu Platýz. Praxi z dalších českých i zahraničních podniků pak v roce 1909 uplatnil při otevření vlastní restaurace na rohu Václavského náměstí a dnešní Opletalovy ulice. O 15 let později koupil nedaleký hotel U arcivévody Štěpána, který k obrazu svému přebudoval na Grandhotel Šroubek. Brzy si v něm podávali dveře členové prvorepublikové smetánky a vzácní zahraniční hosté. Jeho restaurace platila za vzor kvality personálu i pokrmů.