Zelenina, co dům dá

Suroviny

Porce: 5-6

3 papriky

1 cuketa

4 brambory vařené ve slupce

1-2 cibule

5-8 stroužků česneku

200-250 g balkánského sýru

sůl

pepř mletý

tymián

3 polévkové lžíce olivového oleje na vymazaní pekáčku

Nutriční hodnoty

Energie3 553 kJ / 849 kcal
Bílkoviny42,75 g
Tuky45,73 g
Vláknina19,07 g
Cholesterol203 mg
Sodík4,53 g
Sůl11,25 g
Sacharidy61,88 g

Postup přípravy

  1. Vymažeme pekáček či zapékací misku olivovým olejem. Nakrájíme na půl kolečka cibuli a dáme do pekáče. Přidáme k ní oloupanou a nakrájenou cuketu na kostičky a rovněž i brambory, vařené ve slupce.
  2. Brambory mohou být ve slupce či bez ní, záleží, jak kdo má rád. Jako poslední přidáme papriky bez jadérek, nakrájené také na kostičky či proužky, opět záleží na vás. Je jedno, jaké použijete, osobně jsme použila trikoloru – balení paprik, kvůli barevnosti.
  3. Okořeníme: opepřit – nejlépe čerstvě mletým pepřem, přidat tymián a osolit (jemně). Promíchat v pekáčku, aby se vše smísilo s kořením. Dát do vyhřátě trouby péct na 180°C 35-45 minut, doměkka, hlavně u paprik.
  4. Každý máme jinou troubu, proto teplota a délka pečení je jen orientační. Pokud máte troubu s grilem není na škodu zeleninu pogrilovat. Před vložením do trouby jsem pekáček přikryla alobalem.
    2-3x promíchat během pečení, aby se nepřichytlo.
  5. Mezitím, co je zelenina v troubě si oloupeme a nakrájíme česnek na tenké plátky. Česnek se přidává 8-10 minut před dopečením takto na plátky a opět promíchat. Po vytažení z trouby bud nastrouháme či nalámeme balkánský sýr na zeleninu ještě za tepla a promícháme. Dle chutí dosolit.

Poznámka autorky receptu

Tento receptík je tzv.,co dům dá.

Mě zbyla zelenina a vařené brambory z předchozího dne, tak jsem si řekla, že si udělám takový mixík – trochu snad zdravý:-))).

Soli jsem dávala záměrně málo, neboť balkánský sýr je sám o sobě dosti slaný a mít jídlo jako solné doly také není dobré.

Koření je na každém, jak kdo má rád, viz pepř a tymián.

Osobně miluju česnek v jakékoli podobě, takže 8 stroužků bych se vůbec nebála, ale také záleží na odrůdě česneku. Víte sami, že některého stačí dva tři stroužky a člověk se nestíhá uhasit a u některého nestačí ani polovina paličky. U nás jsme zvyklí téměř vše nějak zužitkovat:-)