Houbové

Suroviny

Porce: 2-3

1 balení hlívy ústřičné

2 lžíce sádla

sůl

pepř

drcený kmín

2-3 plátky dobrého chleba

Nutriční hodnoty

Energie1 545 kJ / 369 kcal
Bílkoviny7,10 g
Tuky30,20 g
Vláknina12,50 g
Cholesterol27 mg
Sodík16 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy11,00 g

Postup přípravy

  1. Kloboučky hlívy ústřičné zlehka otřete navlhčeným hadříkem, zbavte je případných nečistot. Ostrým nožem ořežte houbám silné „nohy“. Pokrájejte houby na menší kousky či proužky, které zlehka osolte, opepřete a okmínujte.
  2. Takto okořeněné kousky hlívy dejte do nepřilnavé pánve na rozpálené sádlo a stáhněte výkon sporáku téměř na minimum. Opékejte houby cca 8-10 minut za častého obracení až do doby, než se začne tvořit zlatá barva na povrchu hub a okraje začnou mít křupavou hnědou krustu.
  3. V ten okamžik houby vyndejte z pánve na kuchyňskou papírovou utěrku a nechte okapat z přebytečného tuku. Servírujte na plátku chleba, třeba s kolečky cibule či jarní cibulky a nebo s lístečky čerstvé bylinky.
  4. Já houbové škvarečky miluji na plátku chleba, který je namazaný dobrou hořčicí a na to přijdou houbové škvarečky.
  5. Je to lahodná delikatesa, kterou běžně připravuji jako bleskovku z masáků. Nicméně hlíva ústřičná se chuti i textuře masáků velmi podobá, takže věřím, že nebudete zklamáni a navíc si tuto lahůdku můžete připravit v průběhu celého roku (i mimo houbařskou sezonu).
  6. Jako bonus je fakt, že hlíva ústřičná je velmi zdravá houba, celoročně dostupná na pultech obchodů. Houbové škvarečky opravdu nádherně křupou, neb jsou pečené pomalu dozlatova. Je to báječná jednohubka, třeba pro večery, kdy člověka prostě jen „honí mlsná“.

Poznámka autorky receptu

více inspirací a receptů na webu www.korenizivota.com

http://www.korenizivota.com/houbove-skvarecky/