Pohárky se smetanovým karamelovým krémem

Suroviny

Porce: 4 porce

0,5-1 hrnek karamelizovaného mléka

1/4 hrnku kešu natural namočených na 1 hodinu

1 balení Silken Tofu (Extra Firm nebo minimálně Firm, nikoli Lite)

1 plechovka kokosového mléka Albert (případně jiné, které dobře tuhne a je z něj hodně smetany) přes noc uchované v lednici

2 lžíce čerstvé citronové šťávy

1/2 lžíce cukru

špetka soli

ovoce

sušenky BeBe

ořechy k podávání (co se sušenek týče, veganské koupíte ve zdravých výživách, příp. použijte Lotusky či “EuroBebe”. Hodně typů sušenek, ve kterých nejsou živočišné ingredience, má také IKEA)

Nutriční hodnoty

Energie4 305 kJ / 1 029 kcal
Bílkoviny66,00 g
Tuky61,31 g
Vláknina8,25 g
Cholesterol11 mg
Sodík93 mg
Sůl0,19 g
Sacharidy49,14 g

Postup přípravy

  1. Asi hodinu před přípravou namočte kešu oříšky do vody.
  2. Krabičku s tofu rozřízněte a celý kus tofu opatrně vyjměte. Opláchněte, zabalte do většího množství papírových či plátěných utěrek a zatižte něčím těžkým. Tofu nechte cca 30 minut lisovat/vymačkávat (tento krok nepřeskakujte!).
  3. Po hodině kešu slijte a společně s tofu (bude ho o dost méně) rozmixujte v mixéru úplně dohladka (lze i tyčovým, ale chvilku to trvá). Přidejte všechny ostatní ingredience na krém (množství dulce de leche dejte dle chuti, já mám ráda spíše jen lehkou, méně sladkou karamelovou příchuť, dávám tedy méně) a nechte chvíli odpočinout v lednici.
  4. Když chcete podávat, do sklenic vrstvěte rozdrobené sušenky, krém, a ovoce. Dozdobte ořechy, čokoládovými boby, čerstvými bylinkami, čokoládou apod.

Poznámka autorky receptu

Mé další recepty najdete na http://www.veganotic.cz