Suroviny

1 velká mrkev

1 velká petržel

1/2 bulvy celeru

1 cibule

1 pórek

1 kedluben

1 hrnek uvařené rýže

1 lžíce kurkumy (koa)

sůl

Podravka

1 kostka zeleninového bujónu

1,25 litru vařící vody

2-3 lžíce hladké mouky

50 g másla

1/2 lžičky kmínu

zelená petrželka i se stopkami

Nutriční hodnoty

Energie6 437 kJ / 1 538 kcal
Bílkoviny27,24 g
Tuky45,16 g
Vláknina19,61 g
Cholesterol128 mg
Sodík450 mg
Sůl1,26 g
Sacharidy247,14 g

Postup přípravy

  1. V polévkovém hrnci rozpustíme máslo a vysypeme na ně nejdříve asi tak dvě lžíce posekané petrželové natě (stopečky a tužší části stonků, bez lístků), kmín, očištěnou kořenovou zeleninu, na čtvrt kolečka (nebo půl kolečka) pokrájenou zelenější část pórku, na kostičky pokrájený kedluben a pomalu opékáme za častého míchání.
  2. Když je zelenina pěkně obalená máslem a skoro měkne, přisypeme mouku a necháme ji za stálého míchání opražit. Na moukou obalenou zeleninu nalijeme asi 3 dcl, vařící vody, zpěníme a stále rychle mícháme ode dna.
  3. Po důkladném rozmíchání dolijeme zbytek vody a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme do změknutí zeleniny. Ochutnáme, zda není třeba dát do polévky zeleninový bujón (1 kostku).
  4. Posléze vsypeme vařenou rýži, kurkumu a zbytek póru (bílou část) pokrájeného jako ozdobu na kroužky nebo půl kroužky. Chvíli ještě povaříme (maximálně 5 minut) a odstavíme. Na talíři ozdobíme zelenou petrželkou.

Poznámka autora receptu

Když lijete do opražené zeleniny vařící vodu a druhou rukou rychle mícháte ode dna, musíte si dát pozor na to, že voda zpění a může vás při neopatrnosti opařit!