Suroviny

Menší porce 1 Větší porce

2

1 hrnek pohanky nebo kroupy

1,3 hrnku horkého vývaru

hrst (strouhané) Gran Moravia

Na ozdobu:

pepř

případně sůl (záleží, zda a jak moc vývar solíte)

cibulka

česnek

řapíkatý celer

brokolice

růžičková kapusta

špenát

mrkev

zelené fazolky

květák

houby

čerstvá paprika

slanina

Nutriční hodnoty

Energie4 254 kJ / 1 017 kcal
Bílkoviny33,42 g
Tuky7,63 g
Vláknina30,00 g
Cholesterol0 mg
Sodík10 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy188,58 g

Postup přípravy

  1. Do hrnce s poklicí nasypu pohanku, zaliji ji horkým vývarem, přikryji poklicí, zabalím do utěrky a schovám na 20 minut pod peřinu.
  2. Než je pohanka hotová, obvykle si na pánvi připravím nějakou zeleninu, nebo osmahnu slaninu. Má oblíbená kombinace je nadrobno nakrájená cibule, trocha česneku na plátky, růžičky brokolice a pokrájená růžičková kapusta.
  3. Občas přidávám papriku, občas mrkev. Jindy dávám květák a zelené fazolky, jindy jen samotné houby na slanině. Jakákoli kombinace je skvělá.
  4. Když je pohanka hotová, dám ji nad mírný plamen asi na minutu prohřát (ne vařit). Pokud je tekutiny moc, trochu sliji, ale ne všechnu. Vypnu sporák a vmíchám do ní strouhanou Gran Moravii.
  5. Ta se naváže na tekutinu a utvoří tak s pohankou hezkou konzistenci, jakou mívá správné italské risotto. Pak už jen přimíchám připravenou zeleninu, jindy jsem přidala pesto z medvědího česneku, klasické bazalkové pesto je taky skvělé.

Poznámka autorky receptu

Všechny recepty s pohankou jsem si tady prošla a všimla jsem si několika podobných na pohanková risota a kaše se zeleninou. Svůj recept dodávám hlavně s tím, že pohanku rozhodně není třeba vařit (ani 20 minut, ani 2 minuty), aby změkla, nebo ji přidávat do vroucí tekutiny a pak sundat z plotny. Zároveň se snažím o trošku zachování italské klasiky jen s jinou surovinou místo rýže. Ten sýr totiž s chutí udělá hodně a výsledek je poté úžasný. Přesto ale pokud by tento recept někomu byl trnem v patě, dejte vědět, okamžitě jej smažu.

http://hratkyspekaci.blogspot.com/2015/04/pohankov…