Suroviny

špagetová dýně

červená cibule

sterilované okurky

sterilovaný hrášek

sterilovaná kukuřice

červená paprika čerstvá nebo sterilovaná

celer čerstvý nebo sterilovaný

mrkev

jablko

vejce

sójová majonéza (sojanéza)

hořčice

sůl

pepř

cukr

čerstvá zelená petrželka

Postup přípravy

  1. Špagetovou dýni rozpůlíme, odstraníme semínka, rozložíme na plech vyložený pečicím papírem a v troubě rozehřáté na 180 °C upečeme doměkka. Doba pečení záleží na troubě a na stáří dýně, obvykle je asi 30 min.
  2. Upečenou dýni pomocí vidličky „vyšpagetujeme“, vlákna se sama krásně oddělí. Dýňové špagety trochu překrájíme, přendáme do mísy a necháme zcela vychladnout. Poté promícháme s ostatními surovinami, které běžně používáme na bramborový salát.
  3. Zde uvádím naši oblíbenou mnohozeleninovou variantu:
    Okurky slijeme (lák si schováme) a nahrubo nastrouháme. Celer a mrkev očistíme, nakrájíme na kostičky nebo nahrubo nastrouháme a uvaříme doměkka v láku z okurek. Cibuli očistíme a nakrájíme najemno. Hrášek a kukuřici slijeme, papriku nakrájíme na kostičky, jablko nahrubo nastrouháme. Vše přidáme k dýni a zalijeme dresinkem připraveným ze sojanézy, hořčice, soli, cukru a pepře. Důkladně promícháme, dochutíme cukrem a solí. Pokud to vydržíme, necháme do druhého dne rozležet v chladu. Před podáváním zdobíme petrželkou a proužky papriky.

Poznámka autorky receptu

V receptu uvádím suroviny podle toho, jak připravuji salát já, navíc přizpůsobené dietě bez lepku, mléka a vajec. Samozřejmě můžete použít váš oblíbený bramborový salát a jen nahradit brambory dýní.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.