Suroviny

Menší porce 6 Větší porce

Křupavá dekorace:

75 g krystalového cukru

25 ml vody

50 g oloupaných mandlí

Bílkové noky:

6 bílků (z L-vajec)

150 g moučkového cukru

625 ml plnotučného mléka

špetka soli

Vanilková omáčka:

6 žloutků (z L-vajec)

150 g krystalového cukru

1 lžička vanilkového extraktu

zbylé mléko z vaření noků

špetka soli

Nutriční hodnoty

Energie11 621 kJ / 2 778 kcal
Bílkoviny71,26 g
Tuky90,62 g
Vláknina5,00 g
Cholesterol1,36 g
Sodík779 mg
Sůl1,62 g
Sacharidy416,77 g

Postup přípravy

 1. Do rendlíku dáme vodu a cukr.
 2. Přivedeme k varu a necháme cukr rozpustit. Do vroucí směsi cukru a vody přidáme mandle a stále mícháme, aby se karamel zabarvil, ale nespálil.
 3. Po přidání mandlí cukr zkrystalizuje, ale nebojte se, míchejte dál a on se zase rozpustí. Jakmile začne zlátnout, opatrně směs vylijeme na pečící papír potřený olejem. Necháme vychladnout.
 4. Mandle můžete použít posekané, nebo celé a posekat je až zkaramelizované. Nicméně já jsem použila celé a poté je rozmixovala.
 5. Bílky se špetkou soli dáme do velké mísy a začneme šlehat (určitě doporučuji šlehač/mixér). Jakmile máme sníh hotový, prosejeme postupně cukr. Zvýšíme rychlost a šleháme, dokud nemáme opravdu pevný sníh, který se ani nehne.
 6. V hrnci si přivedeme mléko k varu a poté snížíme oheň na minimum. Pomocí dvou lžic tvoříme noky, které opatrně vkládáme do horkého mléka a vaříme 2-3min z jedné strany. Otočíme a vaříme další 2-3min.
 7. Sněhové noky se během vaření nafouknou. Vzhledem k množství mléka je proto lepší mít menší hrnec a vařit po 3 kusech.
 8. Hotové noky pomocí děrované lžíce přendáme na talíř. Zbylé mléko si necháme stranou vychladnout na další krok.
 9. V rendlíku na mírném plameni smícháme žloutky, cukr, sůl a vanilku. Opatrně přidáme vlažné mléko a stále mícháme, aby se žloutky nezačaly srážet. Mícháme a mícháme, dokud omáčka nezhoustne, ale pozor, nesmí se vařit.
 10. Hotovou omáčku můžeme pro jistotu scedit, aby byla opravdu hladká. Necháme přikryté vychladnout, ale lepší je přeci jen během chladnutí míchat. Jakmile je omáčka studená, můžeme servírovat.
 11. Tento dezert není dobré dlouho uskladňovat. Určitě je lepší ho sníst ještě tentýž den.

Poznámka autorky receptu

* Můj instagram: https://www.instagram.com/miska.kulicka/