Suroviny

1 hrnek Teffu

3 hrnky vody

1 hrnek kokosového mléka

2 lžíce strouhaného kokosu

cukr dle chuti

Nutriční hodnoty

Energie2 546 kJ / 608 kcal
Bílkoviny5,05 g
Tuky58,65 g
Vláknina4,10 g
Cholesterol0 mg
Sodík62 mg
Sůl0,16 g
Sacharidy13,05 g

Postup přípravy

  1. Teff krátce nasucho opražíme a poté přilijeme vodu a kokosové mléko. Přiklopíme pokličkou a za občasného zamíchání vaříme 10 minut.
  2. Poté odklopíme, přidáme strouhaný kokos a cukr a za stálého míchání vaříme ještě asi 10 minut, až směs zhoustne. Podle chuti dosladíme. Kaši podáváme buď teplou, nebo vychlazenou jako pudink.

Poznámka autorky receptu

Teff je jednoletá travina pocházející z Etiopie. Zde představuje čtvrtinu veškerých pěstovaných obilovin. Název pochází z ahmarského slova teffa (ztracený). Toto označení je velmi výstižné, zrníčka teffu totiž měří jen 0.5-1.0 mm.Teff je bohatý na vlákninu, bílkoviny, vápník a železo. Neobsahuje lepek, je tedy vhodný pro celiaky a díky příznivému obsahu živin také pro diabetiky. Vaří se ve čtyřnásobku tekutiny, vody nebo mléka.

V nedávné době u nás uvedla teff na trh firma Adveni Medical. V jejich nabídce je nejen teff a teffová mouka, ale také mnoho dalších zajímavých surovin (http://www.advenimedical.cz).

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.