Suroviny

1 hrnek černé rýže

150 ml kokosového mléka

1 lžíce strouhaného kokosu

sladidlo – cukr, agávový sirup, stévie

Nutriční hodnoty

Energie5 185 kJ / 1 239 kcal
Bílkoviny20,35 g
Tuky34,90 g
Vláknina6,82 g
Cholesterol0 mg
Sodík49 mg
Sůl0,17 g
Sacharidy207,50 g

Postup přípravy

  1. Černou rýži propláchneme, zalijeme hrnkem vody a uvaříme pod pokličkou doměkka (asi 30 minut). Použijeme stejné množství vody jako rýže. Mně se osvědčilo rýži na několik hodin nechat namočenou a poté ji v té samé vodě uvařit, doba varu se tím zkrátí na polovinu.
  2. Pozor, rýže při namáčení obarví vodu do fialova. Protože nevím, jestli se z ní vylouhují i nějaké živiny, vařím ji raději v té samé vodě. Z toho důvodu také namáčím jen do 1 až 1 a 1/4 násobku vody, abych žádnou nemusela vylévat.
  3. Když se všechna voda při vaření vstřebá, přidáme kokosové mléko, strouhaný kokos a osladíme. Za stálého míchání dovaříme do konzistence husté kaše.
  4. Je-li rýže stále tužší, přidáme podle potřeby vodu nebo kokosové mléko. Kaši podáváme horkou nebo vychlazenou, ozdobenou strouhaným kokosem.

Poznámka autorky receptu

Černá rýže byla nedávno prohlášena za tzv. superfood (superpotravinu, potravinu nabitou vitamíny a minerály a cennými stopovými prvky). Na rozdíl od západního světa, který ji teprve pomalu objevuje, je na východě už dlouho známá. Tradiční čínská medicína ji doporučuje pro posílení funkce ledvin, proti anémii, pro zlepšení krevní cirkulace, léčbu cukrovky či posílení zraku.

Černá rýže obsahuje 18 aminokyselin, zinek, měď, železo a také celou škálu barviv a biologicky aktivních látek. Nejčastěji zmiňované jsou antokyaniny, které mají silné antioxidační schopnosti. Podle výzkumů obsahuje jedna lžíce otrub z černé rýže více antioxidantů než jedna lžíce borůvek, přitom má méně cukru, více vlákniny a více vitamínu E. Silné antioxidační a protizánětlivé působení je spojeno s protirakovinným účinkem. Díky vysokému obsahu vlákniny je účinná i v předcházení civilizačních chorob (včetně cukrovky, obezity či srdečních chorob).

Ještě malá poznámka na okraj – černá rýže není ve skutečnosti černá, ale tmavě fialová. A velmi ochotně se o svou fialovou barvu dělí se vším, co potká (s vodou, ve které se vaří, s utěrkou, do které otřeme kapku, s dřevěnou vařečkou…).

Zajímavé srovnání (převzato z http://www.organicauthority.com): ¼ šálku rýže (neuvařené) obsahuje:

Bílá rýže: 180 kalorií, 53 g sacharidů, 2 g vlákniny, 3 g bílkovin

Hnědá rýže: 170 kalorií, 46 g sacharidů, 2 g vlákniny, 4 g bílkovin

Černá rýže: 160 kalorií, 34 g sacharidů, 2 g vlákniny, 5 g bílkovin

Tip na vaření: rýži předem namočit, nejméně na hodinu, lépe na 12 hodin. Vařím ji pak ve stejné vodě, v jaké se namáčela, abych ji neokradla o cenné živiny. Na vaření rýže jako přílohy používáme cca 1.25 až 1.5 násobek vody. Vaříme-li sladkou kaši, kam přidáváme další mléko, jako u tohoto receptu, vystačí nám stejný objem vody jako rýže.

Inspirace: http://www.epicurious.com/recipes/food/views/Black….

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.