Suroviny

Porce: Okruhla forma 24 cm

Základ na kynutí:

90 g hladké mouky

50 g teplé vody

3 g čerstvého droždí (raději méně, než více)

Těsto:

160 g hladká mouka

70 g uvařeného bramborová kasa

130 g slinutá voda ve které se vařily brambory

1 lžička soli

Na obložení:

třešňové rajčata

červená cibule

česnekové stroužky

hlavičky jarní cibulky

rozmarýn

Nutriční hodnoty

Energie4 224 kJ / 1 010 kcal
Bílkoviny31,80 g
Tuky5,16 g
Vláknina10,60 g
Cholesterol0 mg
Sodík3,21 g
Sůl8,00 g
Sacharidy203,68 g

Postup přípravy

  1. V 50 g teplé vody rozmícháme droždí a vylijeme k 90 g hladké mouky. Vypracujeme hladké těsto, hrudku cesta přikryjeme fólií a necháme kyne, dokud nezdvojnásobí objem. Trvalo to asi 40 minut.
  2. Brambory očistíme a uvaříme ve slané vodě. Vody dáme tolik, abychom získali, těch 130 g. 70 g brambor rozmačkáme s pár lžícemi zachycené vody na kašu a vložíme ji ke kváskovému těstu a přidáme ještě 160 g hladké mouky.
  3. Přilijeme polovinu bramborové vody a začneme vypracovávat těsto. Doporučuji přilévat vodu po částech a vypracovat řidší, ale kompaktní těsto. Těsto přikryjeme a dejte kynout, dokud těsto nezdvojnásobí cca 1,5 hodiny.
  4. Těsto pomyslně rozdělíme na tři rohy, první natáhneme co nejdál, tak aby se neprotrhl a zahneme jeho roh do středu. Takto zpracujeme všechny tři rohy. Postup zopakujeme na stranách, které netvořily rohy.
  5. Rukama vytvarujeme bochník a převrátím jej tak, aby byly záhyby na spodku. Bochník přikryjeme čistou utěrkou a znovu necháme kynout nějakých 20 minut.
  6. Připravíme si kulaté formy s průměrem 28 cm, ale lepší bude 24 cm. Formu vymažeme bohatě tukem, nebo máslem a vysypeme hrubou moukou. Bochník přendáme do formy a zlehka ho stlačíme a roztáhneme dlaněmi.
  7. Cherry rajčata rozřízneme na polovinu, červenou cibuli nakrájíme na tenké proužky, očištěný česnek naplátkujeme na hrubo i jarní cibulky, i s kouskem zeleného a ​​odřízneme čisté hlavicky.
  8. Do focaccie vtlačíme rajčata, kolečka a hlavičky cibule, kousky česneku a bohatě posypeme jehličkami rozmarýnu. Všechno rukami vtlačíme do těsta a necháme znovu kynout 30 minut.
  9. Dáme péct do vyhřáté trouby (180°C) dokud není povrch chlebového koláče zapečený do tmavě zlatavou (v mé plynové troubě to trvalo 45-50 minut). Necháme vychladnout na mřížce. Chléb je vysoký, dá se pohodlně rozřezat a naplnit čím chcete.

Poznámka autorky receptu

Tento (s fotopostupom) a moje dalsie recepty najdete na

http://chalupnikovi.com/recepty/?p=3247