Suroviny

Menší porce 4 Větší porce

20 stonků bílého chřestu

50 g másla

4 bobkové listy

10 kuliček černého pepře

4 snítky tymiánu

žitný chleb ks

80 g másla

2 žloutky

(2-3 lžíce vody z vření chřestu)

1 lžíce bílého vína

1/2 citrónu

sůl

pepř

Nutriční hodnoty

Energie4 839 kJ / 1 157 kcal
Bílkoviny8,93 g
Tuky119,61 g
Vláknina2,07 g
Cholesterol757 mg
Sodík32 mg
Sůl0,07 g
Sacharidy7,72 g

Postup přípravy

  1. Chřest pečlivě oloupeme škrabkou a ukrojíme tvrdé konce, čímž dosáhneme stejné délky všech stonků. Do kastrolu s vodou přidáme máslo, koření a 1 lžičku soli. Uvedeme do varu, vložíme chřest spolu s kusem chleba a necháme pomalu táhnout, dokud nebude měkký (cca 8-12 min podle tloušťky chřestu). Chleba nám stáhne hořkost chřestu. Hotový chřest vyjmeme a zchladíme studenou vodou, pokud ho nebudeme ihned podávat.
  2. Během vaření chřestu si připravíme omáčku. V menším rendlíku smícháme žloutky, vodu z chřestu, víno a citrónovou šťávu. Pomalu zahříváme na plotně za stálého šlehání až do husté pěny. Odstavíme a opatrně vmícháme teplé (nikoliv horké) rozpuštěné máslo. Podle potřeby dochutíme solí a pepřem. Chřest na talíři přelijeme omáčkou a ozdobíme např. cherry rajčátky a salátem.

Poznámka autorky receptu

http://www.facebook.com/MishkaDiary

Chřest už zdaleka nepatří mezi těžko dostupné potraviny. Stále si však zachovává pověst potraviny pro fanoušky zajímavých chutí. I já jsem se konečně odhodlala chřest vyzkoušet a jak jinak než klasiku. No a jelikož to byla má první zkušenost s touto potravinou, tak jsem se řídila receptem Jiřího Štifta.