Suroviny

500-600 g hladké mouky

1/2 kostky (20 gramů) čerstvého droždí

250 ml vody

cukr

sůl

1,5 lžíce olivového oleje

200 g žlutého sýra dle chuti (může být eidam)

150 g Nivy nebo jiného sýra s modrou plísní

1 zakysaná smetana

troška sladké smetany (v nouzi mléka)

3-5 stroužků česneku (česnekožrouti více, ale není dobré zabít jakoukoliv jinou chuť)

1 malý balíček oliv bez pecky

olivový olej

sůl

Nutriční hodnoty

Energie13 562 kJ / 3 241 kcal
Bílkoviny145,58 g
Tuky102,00 g
Vláknina22,10 g
Cholesterol280 mg
Sodík5,02 g
Sůl12,50 g
Sacharidy425,77 g

Postup přípravy

  1. Z hladké mouky, droždí, čtvrt litru vody, špetky soli a špetky cukru a olivového oleje si vypracujeme hladké těsto. Majitelé pekáren a hnětačů prostě jen nasypou suroviny ve správném pořadí do misky a nechají stroj dělat svou práci. Hladké mouky dáme nejdříve půl kila a případně dosypáváme, pokud se nám těsto na pizzu příliš lepí.
  2. Když už máme hotovou těstovou kouli, rozdělíme ji na dvě části, každou z vložíme do samostatné misky, přikryjeme pevně fólií a dáme do lednice na několik hodin, aby nám příliš nekynulo. Tradiční recepty uvádí půl dne či přes noc, ale čtyři až pět hodin více méně u domácí pizzy stačí.
  3. Před vyndáním těsta nastrouháme celý žlutý sýr a většinu sýra s plísní na jemném struhadle, přidáme zakysanou smetanu a trošku sladké, aby nám vznikla hustší kašička (při zmáčknutí vidličkou by měla být vidět trochu tekutina, proto ta sladká smetana na zředění). Oloupeme a utřeme česnek s troškou soli (pozor, sýry jsou již slané, takže nepřehánět) a vmícháme k sýru. Z oliv slijeme nálev.
  4. Na pomoučený vál si vyklopíme jedno těsto, promačkáme a kdo umí udělat kulatou pizzu, tak si může hrát. Komu to nejde, musí ho začít opatrně roztahovat a prověšovat do obdélníku, který se nám vejde na náš plech. Nejlepší je vždy si udělat na začátku prověšením (těsto roztáhneme na menší čtverec a pak ho střídavě zvedáme za okraj) šířku o polovinu větší, než ji chceme mít na konci (těsto se bude neustále vracet zpátky) a pak pomalu dotaháme délku. Obdélník uložíme na vymazaný plech (ideální je ale podložka se silikonem, pak není nutno nic mazat) a případně doroztáhneme ručně – pokud se nám trhne, díru vždy zalepíme těstem odebraným z okraje.
  5. Pak už jen těsto jemně pokropíme olivovým olejem a potřeme připravenou sýrovou hmotou, tak aby nám zůstal přibližně centimetr od okraje volný. Na vrch dostrouháme polovinu zbytku sýra z modrou plísní (a nebo poklademe tenké plátky) a rozložíme polovinu oliv.
  6. Pizzu vložíme do trouby rozpálené na 200 stupňů (teplota se může mírně podle trouby lišit, ale spíše jemně přidejme než ubírejme) a pečeme ji deset až patnáct minut. Hotová by měla mít hezky zlatavé až nahnědlé (ale ne hnědé) okraje.