Suroviny

Porce: 5-6

2 poháry červené čočky

2 litry zeleninového vývaru

1 cibule nakrájená na větší kousky

1-2 rajčata nakrájená na čtvrtky

2 lžičky česneku hrubě nasekaného

4 lžíce olivového oleje

1 cibule jemně nasekaná

2 lžičky kmínu

sůl

mletý pepř

pažitka

1 kolečko citrónu

Nutriční hodnoty

Energie2 677 kJ / 640 kcal
Bílkoviny5,20 g
Tuky44,08 g
Vláknina19,21 g
Cholesterol0 mg
Sodík61 mg61 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy48,90 g

Postup přípravy

  1. Pod studenou tekoucí vodou opláchneme čočku ve velkém sítu. V hrnci přivedeme zeleninový vývar k varu. Přidáme čočku, cibuli, rajčata a česnek, snížíme teplotu na minimum a dusíme částečně kryté po dobu 45 minut, nebo dokud čočka nezměkne.
  2. Mezitím, v malé pánvi, rozehřejeme 1 lžíci oleje. Přidáme jemně nakrájenou cibuli a za stálého míchání pražíme do hněda.
  3. Polévku můžete propasírovat či rozmixovat. Já ji pojal rustikálněji. Nic jsem nemixoval ani nepasíroval. Vmícháme kmín, sůl, pepř a pažitku. Těsně před podáváním vmícháme zbývající tři lžíce olivového oleje.
  4. Servírujeme v misce, posypeme opraženou cibulí a ozdobíme plátkem citronu, který polévce dodá lehce nakyslou chuť.

Poznámka autora receptu

Historie Egyptské kuchyně sahá až do starověkého Egypta. Archeologické vykopávky ukázaly, že dělníci na Velké pyramidě v Gíze byly vyplacení v chlebu, pivu, a cibuli, zřejmě obvyklé stravě egyptského venkova. Ačkoli pivo zmizelo jako základ egyptského jídelníčku po muslimském dobytí Egypta v roce 641, cibule a česnek zůstává hlavní surovinou v egyptském jídle. Luštěniny byly hlavním zdrojem bílkovin egyptského lidu, a zůstávají jím i dnes.

Egyptská kuchyně je z velké části vegetariánská. I když se zde konzumují i ryby a mořské plody, větší část egyptské kuchyně je založena na potravinách, které rostou ze země. Maso bývalo v historii velmi drahé pro většinu Egypťanů. A proto se základem zdejší kuchyně stala zelenina.