Suroviny

Menší porce 5 Větší porce

300 g rýže

1 l zeleninového vývaru

2 šalotky (nebo jarní cibulky)

3 lžíce jemně strouhaného celeru

2 lžíce másla

1 lžíce olivového oleje

kůra z 1/2 citrónu

2 větvičky rozmarýnu

Citrónová omáčka:

šťáva z 1 citrónu

1 žloutek

4 lžíce šlehačky

4 lžíce strouhaného parmezánu (+ trochu na posyp)

sůl

pepř

Nutriční hodnoty

Energie6 771 kJ / 1 618 kcal
Bílkoviny26,11 g
Tuky56,28 g
Vláknina6,37 g
Cholesterol324 mg
Sodík66 mg
Sůl0,18 g
Sacharidy248,69 g

Postup přípravy

  1. Nejdříve si nachystáme 1 litr zeleninového vývaru (poměr cca 1 litr vody + 300 g rýže stačí na uvaření měkké rýže), nakrájíme na jemno rozmarýn, nastrouháme citrónovou kůru, nastrouháme parmazán a jdeme na to.
  2. Nakrájíme úplně na jemno cibulku a s jemně strouhaným celerem osmažíme na hlubší pánvi nebo pekáčku na másle a olivovém oleji (ten se přidá proto, aby se máslo nepřipalovalo a aby se cibulka nepřipalovala), můžeme ji mírně posolit, sůl uvolní tekutinu zevnitř cibule a ta zabrání její připálení.
  3. Přisypeme rýži, chvíli společně orestujeme a začneme zalévat vývarem, nejdříve po částech a mícháme, až se vstřebá do rýže. Potom zalijeme zbytkem a už mícháme jen občas.
  4. Asi za 20 minut by měla být rýže uvařená (čas je orientační, záleží na druhu rýže). Doprostřed uvařené rýže vložíme citrónovou kůru a rozmarýn, odstavíme z ohně a zamícháme.
  5. Vymícháme si citrónovou omáčku, až se pěkně spojí a lehce ji promícháme do rýže. Použila jsem zeleninový bujon, tak už sůl nebyla potřeba.